DünyaGenelManşet

Bir kayıp sezon daha mı?

COVID-19 pandemisi nedeniyle turizm açısından 2020 yılı kaybedilirken, gerekli koordinasyon sağlanamaması halinde 2021’in de kaybedilebileceğinden endişe ediliyor…

KAYIP BİR YAZ OLABİLİR… Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC), Avrupalı liderlerin tatilcilerin seyahat etmesine olanak sağlayacak koordineli bir yaklaşım benimsemediği sürece, Birleşik Krallık seyahat sektörünün ve tüketicilerin başka bir “kayıp yaz” ile karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı.

AĞUSTOS AYINDAN ENDİŞE EDİLİYOR… Konsey, temmuzdakine benzer bir durumun ağustosta da yaşanmasından endişe ediyor. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, aşılamadaki başarıya rağmen tartışmalı trafik ışığı sistemi, karantina, pahalı Covid-19 testleri ve kafa karıştırıcı seyahat kurallarının aileleri seyahatten uzaklaştıracağını ve Avrupa’ya ikinci yılda da seyahati yasaklayacağını belirtti.

BİRLEŞİK KRALLIK HÜKÜMETİ 1.9 MİLYON STERLİN ZARARDA… Uluslararası seyahatlerinin mümkün olmaması halinde Birleşik Krallık hükümetini 19.8 milyon Sterlinlik bir zararla karşı karşıya olduğu konusunda uyaran WTTC, Ağustos ayında da benzer bir durumun yaşanmasından endişe ediyor.

ULUSLARARASI ZİYARETÇİLER 2019’DA 35,6 MİLYAR STERLİN HARCADI… Seyahatlerin bir ay daha geç başlaması durumunda, geçtiğimiz yılki 307 bin iş kaybına bu yıl 218 bin iş kaybının daha eklenebileceği uyarısında bulunan WTTC, uluslararası ziyaretçilerin 2019 yılında 35,6 milyar pound harcadığını, turizmin Birleşik krallık GSYİH’sine yüzde 10,1, istihdama ise yüzde 12 katkı sağladığını anımsattı.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC), Avrupalı liderlerin tatilcilerin seyahat etmesine olanak sağlayacak koordineli bir yaklaşım benimsemediği sürece, Birleşik Krallık seyahat sektörünün ve tüketicilerin başka bir “kayıp yaz” ile karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı.

Konsey, geçtiğimiz aylara benzer bir durumun ağustosta da yaşanmasından endişe ediyor.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, aşılamadaki başarıya rağmen tartışmalı trafik ışığı sistemi, karantina, pahalı Covid-19 testleri ve kafa karıştırıcı seyahat kurallarının aileleri seyahatten uzaklaştıracağını ve Avrupa’ya ikinci yılda da seyahati yasaklayacağını belirtti.

AĞUSTOS AYI ENDİŞESİ

Uluslararası seyahatlerin mümkün olmaması halinde Birleşik Krallık hükümetini 19.8 milyon Sterlinlik bir zararla karşı karşıya olduğu konusunda uyaran WTTC, Ağustos ayında da benzer bir durumun yaşanmasından endişe ediyor.

WTTC Başkan Yardımcısı Virginia Messina şunları söyledi:

“İngiltere seyahat ve turizm sektörünün ve tatilcilerin, muazzam derecede başarılı aşılama programına rağmen gözle görülür bir seyahat olmadan bir başka “kayıp yaz” ile karşı karşıya kaldıklarına inanmak zor.
Aşılama programı uluslararası seyahat kapısının kilidini açmış olmalıdır. Bunun yerine, Avrupa yeniden açılırken ikinci yaza sadece sınırlı seyahat beklentisiyle bakıyoruz. Böyle olması gerekmiyor.

AB GENELİNDE LİDERLERİN KOORDİNELİ YAKLAŞIMI ŞART

Hükümeti yüksek aşılama oranını fırsata çevirmeye ve tatilcilerin güvenli bir şekilde seyahat etmesine izin vermeye davet eden WTTC Başkan Yardımcısı Messina, diğer AB ülkelerinin de delta varyantı nedeniyle İngiltere’ye ayrımcılık yapmaması gerektiğini söyledi.

Messina, “Varyantların ortaya çıkmasından dolayı herhangi bir ulusa karşı ayrımcılık yapmama konusunda da çok dikkatli olmalıyız. Çeşitli varyantlar ve testler bulaşı riskini en aza indirmek için gereken korumayı sağlar.

Birleşik Krallık’ta yüksek yaz sezonunun bir kısmının kurtarılacak, seyahatçiler ve mücadele eden turizm sektörü için bir umut oluşacaksa bu ancak AB genelindeki liderlerin koordineli yaklaşımı ile mümkün olabilir.” ifadelerini kullandı.

GÜNLÜK KAYIP 639 MİLYON POUND OLUR

WTTC’nin bu ay başında yaptığı bir araştırma, uluslararası seyahatin ağustos ayı boyunca da sınırlı kalması halinde İngiltere’nin günde 639 milyon Sterlin kaybedeceğini gösteriyor.

2018 BİN KİŞİ DAHA İŞİNİ KAYBEDEBİLİR

Seyahatlerin bir ay daha geç başlaması durumunda, geçtiğimiz yılki 307 bin iş kaybına bu yıl 218 bin iş kaybının daha eklenebileceği uyarısında bulunan WTTC, uluslararası ziyaretçilerin 2019 yılında 35,6 milyar pound harcadığını, turizmin Birleşik krallık GSYİH’sine yüzde 10,1, istihdama ise yüzde 12 katkı sağladığını anımsattı.

Diğer Haberler