GenelKıbrısManşetSiyaset

“Bu iki horozvekili erkekse, ben erkek değilim”

CTP’li vekil Devrim Barçın ile UBP’li vekil Emrah Yeşilırmak arasında dün Meclis’te yaşanan kavgayı, Münür Rahvancıoğlu “kutuplaştırıclık” politikası ve “cinsiyetçilik” üzerinden yorumladı. Tartışmanın otoriteye yaradığını savundu.

CTP’li vekil Devrim Barçın ile UBP’li vekil Emrah Yeşilırmak arasında dün Meclis’te yaşanan kavgayı, Münür Rahvancıoğlu “kutuplaştırıclık” politikası ve “cinsiyetçilik” üzerinden yorumladı. Tartışmanın otoriteye yaradığını savundu.

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Münür Rahvancıoğlu Meclis’te yaşanan kavgayı yorumladı. Rahvancıoğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili (CTP) Devrim Barçın’ı “provakatör”, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Emrah Yeşilırmak’ı da “sazan olarak” niteleyerek, “Bu gerilimden demokrasi çıkmaz, otoriterlik ve cinsiyetçilik güçlenir!” dedi.

“KUTUPLAŞTIRICILIK” POLİTİKASI

Rahvancıoğlu dün akşam sosyal medya hesabından Meclis’te yaşananları “kutuplaştırıclık” politikası ve “cinsiyetçilik” üzerinden yorumlayarak, her iki vekil ile temsil ettikleri partileri de topa tuttu. Rahvancıoğlu, “Kendisine açık açık saldırılan cumhurbaşkanının seviyeli yanıtlarını ‘kutuplaştırıcı’ olmakla, ‘kavgacılıkla’ eleştirenler; şimdi ‘bu yapılan iç tüzüğe aykırıdır’  diyen birine ‘erkeksen gel hade al’ diyor. Bu kavgacılık, provokasyon değil, ama Tayyip Erdoğan’a yanıt vermek ‘kutuplaştırıcılık’!…” dedi.

“SAZAN GİBİ ATLIYOR PROVOKASYONA”

“Oradaki ‘erkek’ de, o ana kadar sakin sakin otururken; ‘erkeksen gel al’ lafını duyar duymaz, sazan gibi atlıyor provokasyona. Bu iki ‘horozvekili’ erkekse, ben erkek değilim, kalsın almayayım…

MECLİS’TEKİ “CİNSİYETÇİLİK”

“Ama hala soğukkanlılıkla analiz yapma istencinde biri kaldıysa memlekette, şu kadarını ifade edeyim: Faşizmin ve milliyetçiliğin egemen olduğu ortamlarda, direniş çizgisini aşan gerilim atakları her zaman otoriteye yarar. Mevzi savunması, meşruiyet, saldırıya karşı direngenlik başka şeydir; “erkeksen gel al” deyip efelenmek başka bir şeydir. Bu gerilimden demokrasi çıkmaz, otoriterlik ve cinsiyetçilik güçlenir! İnanmayan tarihe baksın… Siz gene kendi takımınızı alkışmak istiyorsanız, buyrun alkışlayın. Ben söylemiş olayım da…”

NE OLMUŞTU?

Cumhuriyet Meclisi’nde dün Barçın ile Yeşilırmak arasında yaşanan fiziksel kavga, siyasetin gündemine oturdu. CTP Milletvekili Devrim Barçın, meclis kürsüsüne “hayır” tişörtü asarak, hükümet vekillerine, “Bana göre siz faşistsiniz” dedi. UBP Milletvekili Emrah Yeşilırmak da tişörtü kaldırmasını isteyince, ikili arasında bağrışmalar yaşandı. Barçın, “Senin faşist zihniyetine karşı bu tişörtü buraya koydum. Erkeksen hadi gel al” dedi. Bunun üzerine Yeşilırmak kürsüye yürüdü. İkili arasında arbede yaşandı. O dakikalar ise Meclis TV’ye yansıdı.

Diğer Haberler