GenelKıbrısManşet

MP Genel Başkanı Zaroğlu; “Kronikleşen sorunlarımızın tek çözümü sistem değişikliğidir”

Milletin Partisi Genel Başkanı Bertan Zaroğlu, Türkiye’de gerçekleşen Yerel Seçimler sonrası, ülkemizdeki sistemin sorgulanması gerektiğini vurguladı.

85 Milyonluk Türkiye’de seçim sonuçlarının 4-5 saat gibi kısa bir sürede açıklanabilir olduğuna dikkat çeken Zaroğlu, KKTC’de ise sözde 400 bin denilen nüfusun seçim sonuçlarının dahi 3 gün sonra açıklanabildiğini söyledi.
Kronikleşen sorunların sistem değişikliği ile çözüme ulaşacağını belirten Zaroğlu; yasal düzenlemeler yapılmadan , siyasetin düzelemeyeceğinin altını çizdi.

Zaroğlu’nun açıklamasının tamamı şu şekilde;
85 milyonluk bir Türkiye Cumhuriyeti sandık başına gidiyor sandıklar kapandıktan 1-2 saat sonra seçim sonuçları belli oluyor. yaklaşık 4-5 saat sonra sandıkların neredeyse tamamı açılıyor.

Peki ya bizde ?

Hiç kimse tarafından bilinmeyen, Başbakan tarafından ‘devlet sırrı’ kabul edilen, Cumhurbaşkanına göre yaklaşık 400 bin nüfuslu olduğu tahmin edilen ülkemizde Seçim sonuçları tam olarak 3 gün sonra netleşiyor..

Bu yol doğru bir yol değil!

Kronikleşen sorunlarımızın tek çözümü sistem değişikliğidir. Yenilenmiş bir sistem ve düzgün bir siyasi anlayışla bu ülke ayağa kalkabilir. Siyaseti düzeltirsek her şey düzelir.

Hangi siyasi partiye sorsanız karma oy kalksın diyor ama bir türlü irade ortaya koymuyorlar..

Kaldırmıyorsanız basitleştirin..

Ülkede ki Siyasi istikrar için seçim barajının % 7 ‘ye yükseltilmesi, karma oyun kalkması yada basitleştirilmesi, demokrasinin zarar görmemesi için de seçim ittifaklarının önünün açılması elzemdir..

Bu yasal düzenlemeler yapılmazsa siyaset düzelmez. Siyaset düzelmezse ülkede hiçbir şey düzelmez.

Diğer Haberler