EkonomiKıbrısManşetToplum

“Bu zihniyetle aynı masaya oturmayız”

Hür-İş, İşverenler Sendikası yetkilisinin işçilerle ilgili ‘haddini aşan’ sözlerini protesto etti

Hür-İş, İşverenler Sendikası yetkilisinin işçilerle ilgili ‘haddini aşan’ sözlerini protesto etti.

 

“TALİHSİZ VE KIŞKIRTICI”
Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş), İşverenler Sendikası’na siyah çelenk bırakarak, İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun’un işçilerle ilgili açıklamasını protesto etti. Sendika önünde basın açıklaması yapan Hür-İş’e bazı sendika temsilcileri de destek verdi. Hür-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu yaptığı açıklamada, Arhun’un, Asgari Ücret Saptama Komisyonu masasında yaptığı açıklamaları “talihsiz” ve “kışkırtıcı” olarak niteledi ve “haddini çok fazla aştığını” savundu. İşverenler Sendikası temsilcisinin geçmişte de asgari ücretlileri “vasıfsız” olarak nitelendirdiğini ve gerginliğine neden olduğunu hatırlatan Serdaroğlu, “Asgari ücret konuşmanın kendilerini rahatsız ettiğini söylüyor. ‘İşsizlik yok, açlık yok’ diyor” diye konuştu.

“GENÇLERE SÖYLEDİKLERİ AFFEDİLEMEZ”
 İşçi tarafının %50 artış talebine karşı Arhun’un, “Biz vermeyiz. Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu vardır, beğenmeyen çıksın gitsin Avrupa’da işlesin” dediğini anımsatan Serdaroğlu, “Bu söylenen laf asla affedilmez ve kabul edilmez” dedi. Güney Kıbrıs’ta şu an birçok emekçinin çalıştığını belirten Serdaroğlu, “Gençlerimizin göç etmesini engellemek için canla, başla mücadele ederken ve asgari ücret masasında insan onuruna yaraşır bir ücret yaratmaya çalışırken, sen hangi hakla insanlarımıza adres gösterirsin ve yurtdışına yollarsın?” diye sordu. Bunun kimsenin haddine olmadığını kaydeden Serdaroğlu, sessiz kalan hükümet yetkilileri ve bu çağrıyı eleştirmeyen herkesi kınayacaklarını söyledi.

“ARHUN İLE MASAYA OTURMAYIZ”
 İşverene de seslenen Serdaroğlu, “Hanginizi temsil ediyor bu arkadaşlar?” diye sorarak, “Metin Arhun’un zihniyetinde olan kişilerle biz masaya oturmayız. Çünkü bu zihniyette olan insanlar asgari ücreti belirleyemez. Sadece işverenlerle, işçi arasını bozarlar” dedi. Serdaroğlu, “Artışı kim ödeyecekmiş? Bu bizim suçumuz değil ki… Zam yapmasınlar, artış da yapmasınlar. Zam yapmadıktan sonra biz artış mı isteyeceğiz? Ama yaşamak bizim de hakkımızdır” şeklinde konuştu. Zamların işveren temsilcilerini hiç mi rahatsız etmediğini soran Hür-İş Başkanı vatandaşın sürekli ezildiğini söyledi.

“ÇALDIKLARINIZI GERİ VERECEKSİNİZ”
 Serdaroğlu, asgari ücret masasında verilecek olanın artış olmadığını, yaratılan enflasyonu yani asgari ücretlinin ödediği zamların geri verileceğini belirten “Çaldıklarınızı geri vereceksiniz. Neyi tartışıyorsunuz. Çaldıklarınızın ne kadarını verip, vermemeyi mi tartışıyorsunuz. Tartıştırmayız” dedi. Yaratılan enflasyonun üzerinde bir artış verilecekse onun adına artış denilebileceğini ifade eden Hür-İş Başkanı, hayat pahalılığının hiçbir zaman tartışılmayacağını belirtti.

Diğer Haberler