GenelKıbrısManşet

Bugün, 1 Mayıs İşçi Bayramı

İşçi Bayramı dolayısıyla bugün birçok etkinlik düzenleniyor

Türk-Sen, “Emekçiler bu yıl da 1 Mayıs’ı buruk kutluyor”

İşçi Bayramı dolayısıyla bugün birçok etkinlik düzenleniyor

“Barış ve Sosyal Adalet için Omuz Omuza” etkinliği saat 11.00’de ara bölgede yapılacak

BARIŞ VE ADALET VURGUSU

1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle, sivil toplum örgütü ve kuruluşlar bugün Lefkoşa’da Ledra Palas ara bölgede iki toplumlu “Barış ve Sosyal Adalet için Omuz Omuza” etkinliği düzenleyecek. Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu’na üye sivil toplum örgütleri PEO, DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, BES, KOOP-SEN, DAÜ-SEN’in bugün saat 11.00’de ara bölgede düzenleneceği etkinlikte, iki dilde ortak bildiri okunacak, Kulis Theodoru ile Umut Albayrak konseri yapılacak. CTP’den yapılan açıklamada tüm halk, meydanlara, barışa ve emeğe sahip çıkmaya davet edildi.

ARA BÖLGEDE ETKİNLİK

Kuzey Kıbrıs’tan sivil toplum örgütü ve kuruluşlar, saat 09.30’da Lefkoşa Kuğulu Park’ta buluşup saat 11.00’de ara bölgede Güney Kıbrıs’tan gelip etkinliğe katılacaklarla buluşmak üzere Ledra Palas sınır kapısına hareket edecek. Güney Kıbrıs’tan katılacaklarsa, saat 10.00’da Eleftheria Meydanı’nda ön mitingde bir araya gelerek, saat 11.00’de ara bölgedeki etkinlikte olacak şekilde hareket edecek. İki toplumlu etkinlik için ara bölgede olmayı planlayanların geçiş için kimlik kartlarını beraberlerinde getirmeleri gerektiğini hatırlatıldı.

ÇALIŞANA 2 KATI ÖDEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, resmi tatil olan 1 Mayıs’ta açık olacak iş yerlerinde çalışacak emekçilere normal günün iki katı ücret ödenmesi gerektiğini hatırlatarak bunun yasal bir zorunluluk olduğunu vurguladı. Gardiyanoğlu yaptığı açıklamada, tüm resmi tatil günlerinde çalıştırılan emekçilerin haklarını korumak konusunda kararlı olduklarını vurgulayarak, 1 Mayıs günü ülke genelinde yoğun bir denetim gerçekleştireceklerini, denetimlerin bazılarına kendisinin de katılacağını söylemişti.

1 MAYIS MESAJLARI

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Başkanı Arslan Bıçaklı 1 Mayıs mesajında, ülkedeki ekonomik, sosyal ve siyasal yapının her geçen gün kötüye gittiğini savunarak, bu yıl da 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı emekçiler olarak buruk kutladıklarını belirtti. Ayrıca; KTÖS, HAKSEN, Memur-Sen, YKP, BKP, KSP, Bağımsızlık Yolu yanında hükümet temsilcileri de mesajlarla işçi bayramını kutladı.

Diğer Haberler