DünyaManşetToplum

Chrome’u hemen güncelleyin

Google Chrome 104 güncellemesi dağıtıma çıktı. Google, yeni güncellemede 11 güvenlik açığını kapattığını söyledi

En popüler internet tarayıcısı Google Chrome için yeni bir güvenlik güncellemesi yayınlandı. Yazılım devinin açıklamasına göre, yeni Chrome 104 sürümüyle birlikte biri zero-day olmak üzere 11 adet ciddi güvenlik sorunlarını giderildi.

Google Chrome 104 özellikleri

Google’ın Chrome için hazırladığı yayın bülteninde güncellemenin detaylarına yer verildi. Mac ve Linux için 104.0.5112.101, Windows için ise 104.0.5112.102 sürümüyle sunulan yeni güvenlik paketi, tarayıcıdaki 11 güvenlik açığını kapatıyor.

Google Chrome 104

Google, bu açıkların arasında bir adet zero-day bulunduğunu söyledi. Zero-day (veya sıfır gün) açıkları, bilgisayar korsanlarının sistemlere saldırmak için kullanabileceği geniş bir terimdir. Bu ifade, geliştiricinin ihlali yeni öğrendiği ve kapattığını gösterir.

Google, Chrome 104 güncelleme detaylarında 11 güvenlik açığının kapatıldığını dile getirdi. Bunlardan birinin kritik seviye ve yarısından fazlasının ise yüksek riskli olarak işaretlendiğini belirtmek gerekiyor.

Yazılım devi ayrıca CVE-2022-2856 kod adlı zero-day açığının bilgisayar korsanları tarafından istismar edildiğini dile getirdi. Chrome giriş işlemlerinin yetersiz doğrulaması sonucunda ihlal edilen bu açığın şimdilik ne kadar kullanıcıyı etkilediği bilinmiyor.

Google ayrıca bir süre önce batarya ömrünü uzatmayı vadeden bir özellik üzerinde çalıştığını açıkladı. Quick Intensive Throttling isimli özellik, sayfaların etkinliğini kısıtlıyor. Açıklamaya göre, bir web sitesinin etkinliği, açıldıktan 5 dakika sonra kısıtlanacak. Böylece arka planda birden fazla sayfanın yüklenmeyecek.

Diğer Haberler

Göz Atın
Kapalı