KıbrısManşetSağlıkSiyasetToplum

CTP milletvekili Besim: Nüfustaki artış nedeniyle 112 ambulans ağı güçlendirilmeli

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda güncel konuşmalarda sağlık konusu da ele alındı.

Toplantıda, Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Filiz Besim, “112 Ambulans Ağındaki Sorunlar” konulu güncel konuşma yaptı.

“112 Ambulans ağının çok yaşamsal bir birim olduğunu ifade eden Besim, sistemdeki sorunların uzun süredir göz ardı edildiğini söyledi. 112 Ambulans Ağının 2004 yılında kurulduğunu dile getiren Besim, ağ kurulmadan önce ciddi sorunlar yaşandığını anlattı. Besim, özellikle son yıllarda eskiyen ambulanslar, eksik personele karşılık nüfustaki artış nedeniyle 112 ambulans ağının güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Ercan istasyonunun kapatılması nedeniyle Güney Mesarya’da çok ciddi sıkıntılar olduğunu ifade eden Besim, şoför eksikliği sebebiyle istasyonun kapatılmasını eleştirerek, “Bu affedilir bir durum değil” dedi.

Güzelyurt’taki bir tane ambulansın da sıkıntıda olduğunu dile getiren Besim, Cengiz Topel’den şoförlerin Güzelyurt’u takviye etmeye çalıştığını söyledi. Güzelyurt Sağlık Merkezi’ndeki ambulans sayısının ikiye çıkarılması gerektiğini belirten Besim, bunun çok ivedi olduğunu kaydetti. Çamlıbel’de de şoför eksikliği olduğunu kaydeden Filiz Besim, Lefkoşa’nın da, Çamlıbel’e destek verdiğini söyledi.

“Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne gelen hastaların ise 112 ambulansı ile Acil Durum Hastanesi’ne taşındığını” ifade eden Besim, “Bir an önce hasta taşıma araçları devreye girmelidir… 112 ambulansla, acil hastalar taşınmalıdır” dedi.

2019’dan beri şoför ve paramediklerin meslek içi eğitimlerinin yapılmadığını kaydeden Besim, son bir yılda 112 ambulans ağından 7 tane şoförün emekli olduğunu veya sağlık nedeniyle ayrıldığını söyledi. “2019’da 33 olan ambulans sayısı şu anda 26’dır” diyen Besim, en az 8 şoförün sisteme dahil edilmesi gerektiğini belirtti.

Eskiyen ambulansların yenilenmesi gerektiğini ifade eden Besim, 112 Ercan İstasyonu’nun da yeniden hizmete açılması gerektiğini kaydetti. Mobil ambulansların da gerekirse devreye girmesi gerektiğini belirten Besim, “112 Ambulans ağında her şey tıkırında değildir” dedi.

Diğer Haberler