KıbrısManşetSağlıkSiyasetToplum

Dinçyürek: Ambulans sayısı 5 sene öncesi ile aynı, böyle olmaz

Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ‘sağlık’ konusuna değindi.

112 ve acil servislerin sağlık sisteminin önemli unsurları olduğunu vurgulayan Dinçyürek, hastalar için önemli bir görev ifa edildiğini kaydetti.

Ambulans sayısının 5 sene önce ne ise bugün de aynı olduğunu dile getiren Dinçyürek, bunun böyle olmaması gerektiğini kaydetti. Öz kaynaklarından şartları zorlayarak, 5 ambulans alımı için ihaleye çıktıklarını belirten Hakan Dinçyürek, ihalenin şu anda Merkezi İhale Komisyonu’nda olduğunu belirtti.

“İhtiyaç var, para var, irade var ama sonuç yok” diyen Dinçyürek, yerel firmaları dikkate alarak, ihaleye çıktıklarını ancak ihaleye teklif gelmediğini ve yeniden ihaleye çıktıklarını söyledi.

Şu anda 112’de 30 paramedik, 73 hemşire, 63 ambulans şoförü olduğunu ifade eden Bakan Dinçyürek, bunun 4-5 sene öncesine göre neredeyse iki katı personel olduğunu kaydetti. 112’nin başına acil tıp uzmanı, deneyimli Dr. Uğur Özkula’nın getirildiğini belirten Dinçyürek, nöbetlerde de çoğunluğu, acil tıp uzmanlarının yer aldığını dile getirdi.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 3 değil 5 acil tıp uzmanı çalıştığını kaydeden Hakan Dinçyürek, 6’ncısının da en geç bir ay içerisinde sağlık servislerine dahil olacağını, bu kişinin kuvvetle muhtemel Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’ne görevlendirileceğini söyledi. Bakan Dinçyürek, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nin kadrosunu da güçlendirmeye kararlı olduklarının altını çizdi.

112’deki kadronun neredeyse iki katına çıkarıldığını belirten Dinçyürek, hedefinin, en az 10 tane yeni ambulans şoförünü sisteme dahil etmek olduğunu söyledi. 2024 yılındaki ambulans hedefinin ise 5 değil çok daha fazla olduğunu dile getiren Bakan Dinçyürek, 2024 yılıda hatırı sayılır ambulans sayısı artışını yakalamak hedefinde olduklarını kaydetti.

Parademiklerle ilgili yasa Meclis’ten geçtikten sonra münhal sürecini başlatacaklarını açıklayan Dinçyürek, “Sorunu biliyoruz, çareleri için adım atıyoruz. Yarın bugünden daha iyi olacak” dedi.

CTP Milletvekili Ceyhun Birinci’nin sorusu üzerine Hakan Dinçyürek, 112’ye ne kadar çağrı geldiğinin istatistiğinin tutulduğunu belirterek, her geçen gün her noktada ihtiyaç sayısının arttığını kaydetti. Hizmeti daha yukarıya taşıma ihtiyacı olduğunu dile getiren Dinçyürek, çözümün, araçları ve insan kaynaklarını en hızlı şekilde artırmak olduğunu söyledi.

Diğer Haberler