EkonomiGenelKıbrısManşet

Et ithaline zam yanıtı!

Hayvan üreticileri: Biz fiyatlarımızı koyacağız isteyen yerli et alsın, isteyen ithal et alsın

Hayvan üreticileri: Biz fiyatlarımızı koyacağız isteyen yerli et alsın, isteyen ithal et alsın

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği beklenen zam kararını açıkladı

Canlı kuzunun kilosu 300 TL’ye, oğlağın kilosu 290 TL’ye, tosunun kilosu 200 TL’ye uçtu

HAYAT PAHLILIĞI ORANI

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, et ithaline izin verilmesi üzerine canlı hayvan fiyatlarının hayat pahalılığı oranında artırıldığını açıkladı. Birlik tarafından yapılan açıklamaya göre canlı kuzu fiyatı 300 liraya çıktı. Diğer hayvanların fiyatı da artırıldı. Birlik tarafından yapılan açıklama şöyle: “Birlik olarak bugüne kadar etin ucuzlaması için hükümetle yapmış olduğumuz protokole sadık kalmamıza rağmen bugün (dün) ithal et izni verilmiştir. Buna istinaden canlı hayvan fiyatlarına hayat pahalılığı yansıtıldı.” Açıklamaya göre kilo başına yeni fiyatlar şöyle: Kuzu 300, oğlak 290, tosun 200, düve 180, inek 150, besili 220, koyun 200, keçi 200.

“İSTEYEN İTHAL ET ALSIN”

Birlik, 20 Mayıs Pazartesi günü Başkent Lefkoşa’da süresiz araçlı eylem başlatma kararı aldığı toplantıda, canlı hayvan fiyatına hayat pahalılığı oranında artış yapılacağı bildirilmişti

Birlik Başkanı Mustafa Naimoğulları bu konuda, “Halk ucuza et yesin diye hepsi üzerimize geldi. Gidip denetleyemediler, sorgulayamadılar kasabı, marketçiyi… Bir yıldır canlı hayvan fiyatını, altı aydır kuzu fiyatını sabitledik. Kilosu 250 TL’nin altına imza attık. Yine uymadılar, kasaplar geri adım attılar” diye konuştu.

Naimoğulları, “Canlı hayvanda sabit fiyat bitti. Onlar ithal ete izin verdiyse, biz de hayat pahalığını canlı hayvan fiyatına yansıtacağız… Biz fiyatlarımızı koyacağız isteyen yerli et alsın, isteyen ithal et alsın” dedi.

İTHAL ET VERGİDEN MUAF

Öte yandan, Bakanlar Kurulu, donmuş kemiksiz kuzu eti ve donmuş paketlenmiş kıyma ithalatına izin verdi. Ayrıca, Toprak Ürünleri Kurumu tarafından ithal edilecek bu ürünlere, her türlü gümrük vergisi, stopaj vergisi, resmi harç, fon ve benzerleri için (GTSF hariç) muafiyet sağlanmasına karar verildi. Üç-beş kişiye rant sağlamak için ithal etin önünün açıldığını savunan hayvancılar TÜK’ün 20 TIR’ı dolduracak 500 ton donmuş et ithal edeceğini bildirdi.

Diğer Haberler