KıbrısManşetSağlıkToplum

Filiz Besim, sosyal medya üzerinden Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli’nin, açıklamasını değerlendirdi

CTP Milletvekili Filiz Besim, Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli'nin açıklamalarına işaret ederek, ülkedeki ilaç sıkıntısına dikkat çekti. Besim, hastaların aylardır ilaç bulamadığını belirterek, "Pandemi bakanlığı olmanın ötesine geçebildiniz mi?" diye sordu

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Filiz Besim, sosyal medya üzerinden Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli’nin, ‘sadece onkoloji ilaçları gibi önemli ilaçları alacağız, gerisini vatandaşların eczanelerden almasını istiyoruz’ şeklindeki açıklamasını değerlendirdi.

Besim, Pilli’ye şu soruları yöneltti:

“Elbette ki doğrusu ve olması gereken budur da; siz üç yıldır bu konuda ne gibi bir çalışma yaptınız?

Pandemi bakanlığı olmanın ötesine geçebildiniz mi? Genel Sağlık Sigortası ile ilgili herhangi bir çalışma yaptınız mı?

İlaç takip sistemi ile ilgili herhangi bir çalışma yaptınız mı?

4’lü hükümet döneminde devletin eczaneleri arasında neredeyse biten otomasyon bile geriye gitmişken, özel eczaneleri sisteme bağlamadan bunu nasıl yapacaksınız?

Konunun paydaşları ile aynı masa etrafında oturup herhangi bir çalışma yaptınız mı?”

Besim, “Şu anda hastalar aylardır almaları gereken ilaçların yüzde doksanını hastanede bulamıyorlar. Aylardır her hafta ilaç gelecek diyorsunuz ama piyasadan topladığınız ve hemen biten on günlük ilaçlar dışında ilaç yok. Hastalar bu pahalılıkta yüzde 37 zam gelen ilaçları kendi bütçeleri ile almaya çalışıyorlar. Tabii bulabilirlerse…” ifadelerini kullandı.

“Sağlıkta tam bir perişanlık yaşanıyor”

“Sağlıkta tam bir perişanlık yaşanıyor” diyen Besim, “Tüm bunlar sanki yokmuş gibi hastalara gerçekçi, şu andaki sorunlarına çözüm üretmek yerine sayın bakan hastalara hayal üretiyor… Elbette ki dileğim Sayın bakanın bu hayalinin en kısa zamanda gerçekleşmesidir. Ama hayallerin gerçekleşmesi için konuya kilitlenip çok ciddi çalışmalar yapmak gerekir” ifadelerini kullandı.

 

Diğer Haberler