EkonomiGenelKıbrısManşet

Gelişen ülkelerin yıldızı parlıyor

Emlak profesyoneli Aylin Pelin Onar, lüks konut yatırımlarındaki adres değişikliğine dikkat çekti

Emlak profesyoneli Aylin Pelin Onar, lüks konut yatırımlarındaki adres değişikliğine dikkat çekti

GELİŞENLER ÖNE ÇIKMAYA BAŞLADI

Emlak profesyoneli Aylin Pelin Onar, lüks konut yatırımlarının gelişen ülkelere kaymaya başladığına işaret etti. Pandemi öncesi yıldızı parlak finans merkezi küresel şehirler lüks konut yatırımında geriye düşmeye başladı. Dünya Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, artık getiri potansiyeli yüksek şehirlerin ön plana çıktığı bir döneme girildiğine dikkat çeken Aylin Pelin Onar, “Vergi avantajları, uygun fiyatlar, yaşam koşulları, kira çarpanı gibi avantajlı özellikler gelişen merkezleri daha da öne çıkaracak” dedi. Onar, pandeminin çoğu küresel şehirde ev fiyatlarında artışa neden olduğu iki yılın ardından manzaranın artık değiştiğini vurguladı.

PRİM POTANSİYELİ DAHA YÜKSEK

Aylin Pelin Onar, “Para daha pahalı hale geliyor, jeopolitik daha karmaşık hale geliyor ve Çin artık dünya ekonomisine güç vermiyor. Bu da ‘getiri öncelikli’ lüks konut yatırımında rotayı Londra, Berlin gibi gelişmiş şehir merkezlerinden Türkiye ve KKTC gibi gelişen ve prim potansiyeli daha yüksek ülke şehirlere çevirmiş durumda. KKTC’ye gayrimenkul yatırımında ilk sırada Türkiye yer alıyor. Almanya, Hollanda, İskandinav ülkeleri yanı sıra, Rusça konuşan ülkeler Türkiye’yi takip ediyor. Onar’a göre, vergi avantajları, uygun fiyatlar, yaşam koşulları, kira çarpanı gibi avantajlı özellikler gelişen merkezleri daha da öne çıkaracak.

ULUSLARARASI BAŞARILAR

Türkiye’de pazar payını her ay artıran, KKTC’de de lüks satışları ile öne çıkan Coldwell Banker Türkiye & KKTC’de emlak profesyoneli Aylin Pelin Onar, başarılarını uluslararası arenaya taşımaya devam ediyor. Amerika dışında lisanslı Lüks Konut Eğitmenliği yapan iki kişiden birisi olan Onar, Haziran’da Beverly Hills’teki lüks konut zirvesinde konuşma yapmıştı. Onar, Phonenix’teki buluşmaya da Coldwell Banker’ın en başarılı emlak profesyonellerinden biri olarak katıldı ve Türkiye ve KKTC emlak piyasası hakkında değerlendirmelerde bulundu. Gerçekleştirdiği satışlarla Jaguar araçlarının resmi sponsoru olduğu ilk ve tek profesyoneli olabilmeyi de başaran Onar, KKTC’de ’Yılın En Başarılı İş Kadını’ da seçilmişti.

14 ÖRNEK PROFESYONELDEN BİRİ

Globalde hem Türkiye’yi hem KKTC’yi temsil etmeye devam edeceğini vurgulayan Uluslararası Lüks Konut Eğitmeni Onar, “100 binin üzerinde gayrimenkul profesyoneli olan, dünyanın ilk ve en eski gayrimenkul markası Coldwell Banker International’da örnek 14 profesyonelinden birisi olmak gurur verici” dedi. 20 yılı aşan tecrübesi ile KKTC ve Türkiye’yi birçok defa Amerika’da, Barselona, Portekiz gibi Avrupa ülkelerinde, uluslararası platformlarda temsil eden Onar, KKTC ve Türkiye’de ilk portföy videosu çeken, bu alanda bir çok ilke imza atan ve yine tüm emlak markaları içinde uluslararası platformda konuşmacı panelist olan tek Türk kadın profesyonel.

Diğer Haberler