KıbrısManşetToplum

Güney Kıbrıs’ta dün mahkemeye çıkarılan Akan Kürşat’ın tutuksuz yargılanmasına karar verildi

Akan Kürşat, dün öğle saatlerinde eşi Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe Kürşat, Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı ve avukatlar eşliğinde Ledra Palace Kara Giriş kapısından ülkeye dönerken, mutluluğu fotoğraflara yansıdı

İtalya’dan nakledilen Kürşat, Güney Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı ve 29 Şubat’taki duruşmaya kadar serbest kaldı

 

Gayrimenkul çevreleri davanın Kuzey’deki Rum mallarının kullanımı açısından önemli olduğuna işaret ediyor

Foto kaynak: MYK

 

TUTUKLANMASI OLAY OLMUŞTU… Girne bölgesinde Rum malı alım-satımına karıştığı gerekçesiyle İtalya’da tutuklanan ve Güney Kıbrıs’a iade edilen Kıbrıslı Türk Avukat Akan Kürşat’ın yeni duruşmasına kadar teminatla serbest bırakılmasına karar verildi. Kürşat, 30 Aralık 2023’te, “Suç işlemek için teşekkül oluşturma, başka şahsın adına kayıtlı malı yasa dışı bulundurma ve kullanma, yalan beyanla mal elde etmek, yasa dışı eylemlerden edinilen geliri meşrulaştırmak” suçlamalarıyla İtalya’da kaldığı otelde tutuklanmıştı. Tutuklanması hem Kuzey hem de Güney Kıbrıs’ta büyük yankı yaratan Kürşat, önceki akşam İtalya’dan Güney Kıbrıs’a nakledilmişti.

 

10 BİN NAKİT, 65 BİN BANKA TEMİNATI… İtalya’dan Güney Kıbrıs’a önceki akşam nakledilen Akan Kürşat dün Güney Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve Rum mahkemesi tarafından 20 suçla itham edilerek, kefaletle serbest bırakıldı. Hakkında 2007’den beri Avrupa tutuklama emri bulunduğu savunulan Akan Kürşat, yine Güney’de görülecek davasının duruşmasına kadar serbest kalacak. Akan’ın 10 bin Euro nakit ve iki ayrı Rum bankasından 65 bin Euro’luk banka teminatı göstererek serbest bırakılmasına karar verildiği bildirildi. Kürşat’a, her ayın 1’inci ve 3’üncü Pazartesi günleri saat 6-9 arasında Ay Demet polis karakolunda ispatı vücut etme şartı da getirildi.

 

DURUŞMA 29 ŞUBAT’TA… Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, avukat Akan Kürşat’ın davasına ilişkin yaptığı açıklamada, teminat duruşmasında Kürşat’ın belirlenen koşullara bağlı olarak serbest yargılanacağını vurguladı. Esendağlı, Kürşat’ın Kıbrıs’ın kuzeyine geçişinin de serbest olacağını belirterek, ilerleyen günlerde kapsamlı bir basın toplantısı düzenleyeceklerini kaydetti. İtham edildiği 20 suçlamayı kabul etmediği bildirilen Akan Kürşat’ın davasının görülmesine 29 Şubat Perşembe günü saat 10.30’da başlanacak. Gayrimenkul çevreleri Kürşat davasının Kuzey Kıbrıs’taki Rum malları açısından önemli olduğuna işaret ederek, kamuoyunun bu davayı yakından takip edeceğine işaret ediyor.

 

Diğer Haberler