DünyaManşet

Güven artırımı

Yunanistan ile Türkiye 'güven' artırmayı görüşecek.

Yunanistan, Türkiye ile Ege ve Doğu Akdeniz’de gerilen ilişkilerinin yeniden normalleşmesi için 17-21 Şubat tarihleri arasında başlayacak üst düzey görüşmelerde masaya getirecek

Yunanistan’ın Türkiye ile Ege ve Doğu Akdeniz’de gerilen ilişkilerinin yeniden normalleşmesi için bir plan hazırladığı ve söz konusu planı 17-21 Şubat tarihleri arasında başlayacak üst düzey görüşmelerde masaya getireceği öğrenildi.

Kathimerini’nin haberine göre özellikle Türkiye’nin Libya Hükümeti ile imzaladığı mutabakatlar sonrası doruğa ulaşan gerginliği giderilmesini öngören planın, geçtiğimiz günlerde yapılan NATO zirvesinde de iki taraf yetkilileri tarafından ele alındığı öğrenildi. Konunun Bürksel’de Yunan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopolous ve Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından en üst düzeyde görüşüldüğü bildiriliyor.

Habere göre iki ülkenin hava kontrol merkezleri olan Larissa ve Eskişehir Hava Üsleri arasında bir direkt telefon hattı kurulması, bu mekanizma ile özellikle Ege Denizi semalarında sık sık yaşanan gerginliklerin önüne geçilmesi planlanıyor. Haberde, bu yılın başından beri Ege Denizi üzerinde 78 tane olayın kaydedildiği belirtilirken, Yunanistan’ın, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de ilan etiği NAVTEX’in de iptal edilmesi konusu masaya getireceği öğrenildi. Planda iki ülkenin denizaltılarının kullanabileceği rezerv bölgeler yaratılmasının da ele alınacağı kaydedildi.

Güven Yaratıcı Önlemler adı altında yapılacak toplantı ile ilgili karar 2019 yılı başında, Yunanistan Eski Başbakanı Alexis Çipras ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında varılan uzlaşı kapsamında düzenleneceği belirtiliyor.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu