GenelKıbrısManşet

Hareket-siz diyet

 

Geçtiğimiz ay Amerika Kalp Derneği adına çalışan bir grup beslenme bilimci ofiste sıkı mesai yapmak zorunda olan şehir insanına ait bir reçete yayımlamışlar. Şöyle ki; “Sabah işyerinizde güne başlarken çay, kahve yerine içine birkaç damla taze limon suyu sıkılmış bir bardak su ile güne başlayın… Günün en ehemmiyetli öğünü meydana gelen kahvaltıyı hiçbir zaman atlamayın ama az öteleyin.

Kahvaltıda yumurta tüketmeye çalışın…Kahvaltınızı işyerinde yapıyorsanız beyaz un yerine beyaz peynirli, domates ve salatalık benzeri sebzelerden meydana gelen tam tahıllı sandviç seçenek edin. Renkli beslenin!
Turuncu, mor, kırmızı, yeşil, sarı… Her renkteki meyve ve sebzeden altını çizen az da olsa tüketmeye çalışın. Unutmayın; her nitelik değişik antioksidan içeriğini gösterir… İşlenmiş şeker kullanmayın… Gün içerisinde doğal ara öğünlerinizi ihmâl etmeyin. Göreceksiniz ki iş performansınız daha da artacaktır. Bu süreçte işlenmemiş kuru meyve ve kuruyemişleri tercih edin… Gün içerisinde asansör yerine merdiven kullanın. Her gün bir saat hafif tempo yürüyüş yapın. İdeal kilonuzu koruma amaçlı ılımlı yürüyüş, kalp sağlığınızı da korur… Fiziksel aktivitenizi arttırmak ve doğayı korumak yerine otomobil yerine toplu taşıma kullanmaya çalışın. İki saatten çok masanızda hareketsiz oturmayın. Ofis içerisinde sık sık hareket edin. Öğle yemeklerinde fast-food restaurantlar yerine ev yemekleri ya da ızgara tarzı besinlerin sunulduğu yerleri seçenek edin… Masa başı çalışırken beyaz çay, papatya çayı, ada çayı, melisa benzeri bitki çaylarını seçenek edebilirsiniz… İçecek olarak asitli içecekler ve hazır meyve sularından kaçının. Bunların yerine limonlu bitki çayları, kefir, ayran, süt seçenek edebilirsiniz… İş toplantılarının sizi şişmanlatmasına izin vermeyin! Toplantı sırasında yapılmış olan atıştırmalar, sıhhatli seçimlerden oluşmalı. Kuru meyveler; ceviz, fındık, badem benzeri yağlı tohumlar toplantı masasında bulunabilir ancak az tüketin… Günde en az 8 bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Arabanızda, el çantanızda, iş masanızda, başucunuzda her daim su bulundurun ve de haftada birkaç kez oruç tutun”.
İşte, bu sürece profesyonel bir diyet bilimci ve de profesyonel bir egzersiz uzmanını da katın. Aksi takdirde egzersizden yoksun hareket-siz bir diyet patlar.

Afiyet olsun

Diğer Haberler