ManşetSağlıkYaşam

Hayat bu’yâ

Konuyu dağıtmadan; Stres atılabilen bir süreç mi? Asla. Onu anca yönetebilirsiniz. Stresten kaçmak mümkün mü? Bu vahşi dünya ondan kaçmak da mümkün değil. Kalp krizleri, ülser, hemoroid, şeker, tansiyon ve sebebi bir türlü bilinmedik türlü ağrılar ve de sızılar hep bedenimizde bekliyor. İşte, stres de bunları bir bir tetikliyor vesselâm

Biz ve bizden önceki kuşak ‘stres (baskı)’ kelimesini bilmeden yaşadı. Baskı duvarı altında ezildiğimiz günler oldu ama onu “stres” diye dillendirmedik, zira bilmezdik. Şimdiki bebeler maşallah sürekli olarak ‘stresin anatomisini’ saydırıyorlar. Konu alan uzmanları da; “Stres, yüzde 80 hastalıkların zemininde yer alıyor” diyorlar.

Tıp doktorları sürekli olarak “Stres yapma” der ya, “Kolaysa sen yapma a doktor” deme hakkımız var. Herkesin bir derdi var. Özellikle ada âhâlisi olarak ekonomik yöndeki bu huzursuzluğu duble yaşıyoruz.

Konuyu dağıtmadan; Stres atılabilen bir süreç mi? Asla. Onu anca yönetebilirsiniz. Stresten kaçmak mümkün mü? Bu vahşi dünya ondan kaçmak da mümkün değil. Kalp krizleri, ülser, hemoroid, şeker, tansiyon ve sebebi bir türlü bilinmedik türlü ağrılar ve de sızılar hep bedenimizde bekliyor. İşte, stres de bunları bir bir tetikliyor vesselâm.

Stresle yaşamak mümkün mü? İki türlü ‘seve seve’ bir yaşam devam edip, gidiyor ve sonlanıyor rahmetle.

Ya beslenmemize ne demeli? Kaliteli yakıt da lâzım değil mi? Tabiî ki yoğun veya yaygın egzersiz için şart bu katı ve sıvı mamalar. Artık biliyoruz; Stresi yönetmenin en önemli kriteri yağmur, çamur, soğuk, sıcak demeden kendimize ‘en az bir saat’ zaman ayırmalıyız.

 “Vaktim yok” hikâyesini zaten çoktan geçtik. Biraz sağlık, biraz da estetik için egzersiz şart. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun ‘Yaşasın Hayat’ adlı kitabında; “Yürüyüş; en ucuz, en kolay ve en etkili yağ yakma aracıdır” diye konuyu bağlayıverdi.

İşte, hâl böyleyken kaliteli yaşam artık kişisel bir tercih olmuş. “Kendine iyi bak” tümcesi kulağımıza küpe olmalı. Konu bir kulaktan girip, diğerinden çıkıyorsa sürüngen hayat konusunda hiçbir sıkıntı yok. Bol bol sürünebiliriz hastane köşelerinde şifayla. Aksinde de ‘kas yoğunluklu bir sıfır beden’ ve de Hollywood tarzı bir estetiği kim istemez? İç güzellik tamam ama ya dış ölçüler? Zira Ruhlar âleminde değiliz. Neyse, hepsi yalan ama sizin düşünce ve hedefleriniz gerçek! Allah gönlüne göre verir sevgili okuyucum yeter ki cahdet. Son söz; “Yaşasın Hayat” adlı kitap gibi; Çevir, çevir oku; Hayat bu’yâ.

 

Diğer Haberler