KıbrısManşetSiyasetSürmanşet

HP, UBP’yle yeni bir hükümete ‘hayır’ dedi

Halkın Partisi bu akşam gerçekleştirdiği parti meclisinde Ulusal Birlik Partisi ile bir koalisyona girmeme kararı aldı

Halkın Partisi bu akşam gerçekleştirdiği parti meclisinde Ulusal Birlik Partisi ile bir koalisyona girmeme kararı aldı. UBP’nin ‘hükümet kurma’ arayışları kapsamında gerçekleştirdiği ziyaret sonrası toplanan HP’nin kritik PM toplantısının sona ermesinin ardından HP Genel Başkanı Yenal Senin, Parti Meclisi’nde gerekli değerlendirmeleri yaptıklarını ve oy çoğunuğuyla UBP ile 2’li koalisyona girmeme kararı aldıklarını ifade etti.

Saat 18.00’de toplanan Parti Meclisi, bugün gerçekleştirilen UBP-HP koalisyon görüşmesinin ardından toplanmış ve olası bir hükümeti görüşmüştü.

Parti Meclisi’nden karar 10 ‘evet’, 5 çekimsere karşın 40 ‘hayır’ oyuyla çıktı.

“Bizim için muhalefet ile de dahil diğer seçenekler de mevcuttur” diyen Yenal Senin, toplumu kucaklayacak geniş tabanlı bir hükümet formülünün denenebileceğine işaret etti ve şöyle ekledi:

“Bununla ilgili görüşmelerde partimiz değerlendirme yapacak. UBP ile 2’li koalisyona girmeme kararı alınmıştır. Biz prensip olarak böyle bir karar aldık. Bundan sonraki süreçte ülkenin geleceği için gereken katkıyı koyacağız. UBP bugün itibariyle diğer siyasi partileri de ziyaret etti. UBP’nin hükümet kurabileceği farklı modeller de mevcuttur. Sürecin tamamlanmasını bekleyip alınan karara göre adım atacağız.”

Halkın Partisi’nin bu kararının ardından ülkede hükümet kurma çalışmaları da çıkmaza girdi. Öğle saatlerinde CTP, UBP’ye ‘hayır’ cevabı vermişti. Yeniden Doğuş Partisi de erken seçim hükümeti olmaması durumunda hükümete gitmeye sıcak bakmadı. Ülkede hükümet çalışmaları bugünkü kararların ardından ciddi bir çıkmaza girmiş oldu.

Diğer Haberler