DünyaEkonomiGenelManşet

İngiltere Merkez Bankası niceliksel sıkılaştırmayı ertelemeye hazırlanıyor

İngiltere’de mali politikaların ardından, para politikasında da geri adım olasılığı masada. İngiltere basınında çıkan haberlere göre İngiltere Merkez Bankası niceliksel sıkılaştırmayı ertelemeyi düşünüyor. Söz konusu erteleme planı haberi sterlinde yükselişi destekleyen yeni bir gelişme oldu.

Financial Times’ın haberine göre İngiltere Merkez Bankası (BOE), tahvil piyasasında istikrar sağlamak için niceliksel sıkılaştırma olarak da bilinen (QT) devlet tahvil satışlarını erteleme kararı alabilir.

Kaynak belirtilmeyen haberde, BOE yetkililerinin bu kararı, İngiltere tahvillerinde son haftalarda yaşanan zayıflığı dikkate alarak aldıkları belirtildi.

Banka, halihazırda niceliksel genişleme programı kapsamında satın alınan 838 milyar sterlinlik tahvillerin satışının başlamasını 6 Ekim’den bu yana ertelemişti.

FT’nin haberinde son erteleme kararının bankanın para politikası kurulunda oylama yapılmasını gerektirmediği ifade edildi.

Sterlini sallayan vergi planı da rafa kaldırılmıştı

Pazartesi günü de İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt vergi kesintisi planını rafa kaldırmış ve önümüzdeki Nisan ayında tüketicilerin artan enerji maliyetlerini üstleneceği mesajını vermişti.

Böylece İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın, finansal piyasalarda çalkantı yaratan ekonomik programının büyük bir bölümünden geri adım atılmış oldu.

Truss, mini bütçesinin neden olduğu kaos için özür diledi, ancak bir sonraki seçime kadar Muhafazakar Parti’nin başında kalmayı planladığını belirtti.

BBC’ye konuşan Truss, “çok hızlı bir şekilde, çok ileri gittiğini ve bunun sorumluluğunu kabul ettiğini söyledi. İngiltere’de düzenlenen bir anket İşçi Partisi’nin Truss’ın Muhafazakar Partisi’nin 36 puan önünde olduğunu gösterdi.

Diğer Haberler