KıbrısManşetToplum

İpek ve keçe yün, Mehmetçik Büyükkonuk’ta hayat bulacak

Ülkemizde kırpılan koyun ve kuzuların keçeleri KEÇADA ile Mehmetçik Büyükkonuk’ta kadınların maharetli ellerinde değerlendirilecek

Ülkemizde kırpılan koyun ve kuzuların keçeleri KEÇADA ile Mehmetçik Büyükkonuk’ta kadınların maharetli ellerinde değerlendirilecek.

OKULU ZİYARET ETTİLER
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar öncülüğünde “İpeğin Kuzey Kıbrıs’ta Yeniden Doğuşu” projesinin ikinci etabı Mehmetçik Büyükkonuk’ta hayata geçirilmeye başlandı. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar, Mehmetçik Büyükkonuk Belediye Başkanı Dr. Fatma Çimen Tuğlu ile birlikte Mehmetçik Büyükkonuk Belediyesi’ne bağlı Pamuklu köyündeki proje için oluşturulan okulu ziyaret etti.

TATAR: KEÇADA PROJESİ BÖLGE EKONOMİSİNİ CANLANDIRACAK
Sibel Tatar yaptığı konuşmada “İpeğin Kuzey Kıbrıs’ta Yeniden Doğuşu” projesinin ilk etabının Akçay’da hayata geçtiğini ve Kozada markasıyla Ercan Havalimanı’nda satışının sürdüğünü hatırlatarak, Mehmetçik Büyükkonuk’ta projenin ikinci etabının hayata geçmesi için kurulan çiftliğin altyapısının kurulduğunu kaydetti. Sibel Tatar, çiftlikte kozadan ipeğin ipliğinin çıkması için gerekli olan makinenin kurulduğunu ve kullanımının öğretildiğini belirterek, “Mehmetçik Büyükkonuk bölgesi adanın en yoğun turist akışının olduğu Bafra bölgesine çok yakın. Bu ürünler üretildikten sonra birçok turist için de ilgi alanı olacak hem de bölge ekonomimize katkı açısından büyük bir satış noktası olacak” dedi.

TUĞLU: PROJEYLE BİRLİKTE BÖLGE EKONOMİSİ CANLANACAK
Mehmetçik Büyükkonuk Belediye Başkanı Dr. Fatma Çimen Tuğlu, Sibel Tatar öncülüğünde “İpeğin Kuzey Kıbrıs’ta Yeniden Doğuşu” projesinin ikinci etabının Mehmetçik Büyükkonuk’ta başlatılmasının önemine işaret ederek, “Özellikle bizim gibi kırsal bir bölgede yaşayan kadınlarımızın ekonomik olarak güçlenmesini sağlayacak. Hem ekonomimize önemli bir katkı sağlayacağız, hem de unutulmaya yüz tutmuş kültürümüzü yeniden canlandıracağız. Bölgemizi kalkındırmak ve ileriye götürmek için siz kadınlarımızla beraber çalışacağız. Kadınlarımızın el emeği ve yetenekleriyle üretilen ürünler sayesinde beldemiz, Kıbrıs Türk kültürünün en güzel örneklerinin sergilendiği bir bölgeye dönüşecek” dedi.

Diğer Haberler