GenelManşetTürkiye

Kemal Kılıçdaroğlu’na siyasi yasak isteniyor

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında "kamu görevlisine alenen hakaret” suçundan dava açıldı. Kılıçdaroğlu'nun ceza alması durumunda siyasi yasak verilebileceği öğrenildi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında “kamu görevlisine alenen hakaret” suçundan dava açıldı. Kılıçdaroğlu’nun ceza alması durumunda siyasi yasak verilebileceği öğrenildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında 9 yıl önce Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar’a yönelik sözleri nedeniyle “Kamu görevlisine alenen hakaret” suçundan 1 yıl 2 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle 2016 yılında dava açıldı…

Milletvekili olarak seçimlere katılmadığı için dokunulmazlığı kaldırılan Kemal Kılıçdaroğlu’na, İstanbul 51. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından “sanık” sıfatıyla tebligat gönderilerek duruşmaya katılması için çağrı yapıldı.

SİYASİ YASAK İSTENİLİYOR

İlk duruşma, 7 Mart 2024’te görülecek. Ancak Kılıçdaroğlu’nun ifadesinin alınması için Ankara’ya talimat yazıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ceza alması durumunda siyasi yasak verilebileceği öğrenildi.

“KILIÇDAROĞLU KORKAR VE SUSAR”

Kılıçdaroğlu, dokunulmazlığının kalkması üzerine kendisinin 7 Mart 2024 tarihinde ‘sanık’ olarak duruşmaya çağrılmasına ilişkin kendisine davetiye çıkarılması ve hakkında siyasi yasak da talep edilmesiyle ilgili şunları söyledi:

-Davayı açan da açma talimatı veren de Kemal Kılıçdaroğlu’nu tanımıyorlar. Kemal Kılıçdaroğlu, haksızlığa boyun eğecek bir adam değildir. Kemal Kılıçdaroğlu, rüşvet alanların takipçisidir.

-Kemal Kılıçdaroğlu’nu toplumun tanımasının nedeni, yolsuzluk dosyaları konusunda verdiği mücadeledir.

-Bugünkü TBMM gazi Meclis değildir. Bugünkü TBMM, AKP ve MHP’nin oylarıyla yolsuzluk dosyalarını kapatan bir Meclis’tir. Onlar sanıyorlar ki biz bir dava açarız Kemal Kılıçdaroğlu korkar ve susar. Siz beni tanımıyorsunuz.

-Benim verilmeyecek hesabım yoktur ama onların verilmeyecek çok hesabı olduğu için susturmaya çalışıyorlar. Cesaretleri varsa yürekleri varsa olayı getirirler TBMM’ye yeniden tartışırız. 17-25’in ne olduğunu devletin nasıl soyulduğunu, nasıl paraları götürdüğünü…

Yahu bu adamlarda ahlak ve erdem yok yahu. Trump dedi ki ‘Senin mal varlığını araştırırım’ dedi. Tık yok. ‘Benim verilmeyecek bir hesabım yok’ diye bir cümle kuramadı. O nedenle beni tanımıyorlar.

-85 milyon vatandaşıma sesleniyorum, hiç ama hiç çekinmeyiniz ve korkmayınız. Yolsuzlukların üzerine tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenlerin üzerine kararlılıkla gidecek bir kardeşiniz var. Yani adı, Kemal Kılıçdaroğlu. Kararlılıkla gideceğim.

Diğer Haberler