DünyaKıbrısManşet

KKTC’nin Londra Eğitim ve Kültür Ataşesi Metin Harper’den kafa karışıklıklarını giderecek video

KKTC’nin Londra Eğitim ve Kültür Ataşesi Metin Harper, Birleşik Krallık’ta eğitim alan ya da Birleşik Krallık’a uçacak olan vatandaşların, aşı ve PCR konularında yaşadığı kafa karışıklıklarına ışık tutacak bir video yayınladı.

KKTC’nin Londra Eğitim ve Kültür Ataşesi Metin Harper, Birleşik Krallık’ta eğitim alan ya da Birleşik Krallık’a uçacak olan vatandaşların, aşı ve PCR konularında yaşadığı kafa karışıklıklarına ışık tutacak bir video yayınladı.

“AŞININ KUZEY’DE YA DA GÜNEY’DE YAPTIRILMASI UÇUŞ AÇISINDAN SORUN YARATMIYOR”

İlk olarak aşılarla ilgili yaşanan kafa karışıklığına değinen Harper, aşının KKTC’de veya Güney Kıbrıs’ta yapılmasının, uçuş anlamında herhangi bir sorun yaratmayacağına dikkat çekti.

“PASSENGER LOCATOR FORMU DOLDURULMALI VE ÇIKTISI ALINARAK İBRAZ EDİLMELİ”

Birleşik Krallık’a karantinasız girişle ilgili Kuzey’de ya da Güney’de aşı olmanın herhangi bir fark yaratmadığına vurgu yapan Harper, uçuştan önce, Birleşik Krallık’a ait “Passenger Locator” formunun doldurulması ve aşı beyanının yapılmasının, ardından da çıktısını alıp chech-in noktasına ibraz etmenin yeterli olduğunu ifade etti.

PCR TESTLERİ…

PCR testleriyle ilgili yaşanan soruna da değinen Harper, ülkelerin giriş kuralları belirledikleri gibi, havayolu şirketlerinin de uçuş için kurallar belirlediğini ifade ederek, “Kullnacağınız havayolu şirketinin Kuzey’deki  PCR testini mi yoksa Güney’deki PCR testini mi kabul ettiğini, uçuştan 72 saat önce test edin ve gereken PCR’ı tercih edin” şeklinde konuştu.

SINOVAC YAPTIRAN ÖĞRENCİLERE JOHNSON & JOHNSON AŞISI FIRSATI

Şubat ve Mart aylarında, KKTC’deki pek çok öğrencinin Sinovac aşısı yaptırdığını anımsatan Harper, “KKTC Sağlık Bakanlığı bize destek çıktı ve iki doz Sinovac aşısı yaptıranlara, 4 ay sonra Johson & Johnson aşısı yapma şansı vermiştir” dedi, sözü edilen aşıyı olmak isteyenlerin, kendisine WhatsApp hattı üzerinden ulaşabileceğini belirtti.

PASSENGER LOCATOR NEDİR VE NASIL ULAŞILIR?

Birleşik Krallık’a varmadan önce çevrimiçi olarak doldurulan “Pasenger Locator” formu, ülkeye girişte doldurulması zorunlu olan bir form olarak tanımlanıyor.

Formun, Birleşik Krallık’a varmadan önceki 48 saat içinde gönderilmesi gerekiyor.

Diğer Haberler