DünyaEkonomiGenelManşetSiyasetToplum

Kripto para piyasası 2 trilyon dolara tutunma çabasında

Bugün 1,99 trilyon dolara ulaşan küresel kripto para piyasası toplam değer olarak 2 trilyon dolara tutunma çabasında. Bitcoin’deki sabit seyir piyasayı rahatlattı.

Küresel kripto piyasası kapitalizasyonu 24 saat içinde %1.51 artarak bugün itibarıyla 1,99 trilyon dolar değerine ulaştı. Piyasa Şubat ayına güçlü bir başlangıç yapan Bitcoin’in de yardımıyla 2 trilyon doları aşmıştı. BTC, 2022’nin başında altı ayın en düşük seviyesinden toplanma yaşıyor.

Analistlere göre küresel bazda iyimser tablo çiziliyor. Ancak pek çok alanda belirsizlik devam ediyor. Enflasyonist baskılar ve faiz kıskacı dünyayı sarmış durumda. Emtialar daha çok değerlenirken, kripto varlıklar kendini korumaya çalışıyor.

Tüm bunlarla birlikte bazı kripto para analistlerinin birkaç hafta öncesinde çalkantılı bir dönem öngörmesine rağmen, Bitcoin fiyatı haftanın başında sabit kaldı. Son 24 saat içinde, tüm kripto piyasasının işlem hacmi %1,48 azalarak 74,08 milyar dolara geriledi.

Tüm stabil kripto paraların 24 saatlik hacmi ise bugün öğle saatleri itibarıyla 59,87 milyar dolar ve bu da piyasa hacminin %80,82’sini oluşturuyor. DeFi tarafında ise 9,23 milyar dolar ile toplamın %12,46’sına denk geliyor.

BİTCOİN FİYAT ANALİZİ

BTC fiyatı, 41.000 ila 45.000 dolar fiyat aralığında sabit kaldı ve bu da piyasa duyarlılığının iyileştirilmesine yardımcı oldu. Bitcoin fiyatının geçtiğimiz haftadan bu yana yatay bir şekilde ilerlemesi aslında bir güven oluşmasına neden oldu. Yatay gidişatın ardından yeniden yukarı doğru bir hareket gerçekleştirdi. Bu da ikinci haftanın güzel geçmesini sağladı.

Bitcoin’in hareketi kripto piyasası için bir umut ışığı oldu. Altcoinlerde gözle görülür hareketler yaşandı. Şu anda Bitcoin, son 24 saatte %0,37 ve önceki yedi gün içinde %1,46 artışla 44.168 dolardan işlem görüyor.

KRİPTO PİYASASINDA GENEL GÖRÜŞ İYİMSER

Piyasa değerine göre lider kripto para Bitcoin, toplam 837,8 milyar dolar değere ve %42 pazar hakimiyetine sahip. Ethereum hakimiyeti ise %18,9’da.

Diğer önde gelen kripto para birimleri Ethereum, Solana ve Cardano da nispeten istikrarlı görünüyor. Bu arada, Avalanche (AVAX) son 24 saatte %9.78’den fazla artarak 95 doların biraz üzerinde işlem görüyor.

Tanınmış kripto analisti Michael van de Poppe, Bitcoin’in 42.000 doların üzerinde tutunmasının önemine dikkat çekiyor.

Diğer Haberler