EğitimKıbrısManşetSiyasetToplum

KSTÜ Rektör Yardımcısı Serdal Işıktaş tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı

“Sahte Diploma” meselesi ile ilgili olarak tutuklanan Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Serdal Işıktaş 50 bin nakti teminat 500 bin şahsi kefalet seneti ve 2 KKTC vatandaşı kefili ile birlikte yurtdışı yasağı ve haftada bir ispatı vücut yapması koşuluyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Güzelyurt Kaza Mahkemesi’nde görüşülen davada mahkemeye yeminli şehadet veren KKTC Polis Müdürlüğü Mali polis biriminde görevli polis memuru Ortunç Özbay’ın mahkemeye olguları aktardı.

“Şu an huzurunuzda bulunan zanlı Serdal Işıktaş 2022 / 2023 yılları arasında Güzelyurt da, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesinde meydana gelen “Şirket Direktörü Tarafından Sirkat, Müstahdem Tarafından Sirkat, Sahte Belge Düzenleme ve Sahte Belgeyi Tedavüle Sürme ve benzeri suçlar” ile ilgili olarak Mali Suçlarla Mücadele Amirliği tarafında yürütülen geniş çaplı soruşturma kapsamında 06.02.2024 tarihinde Üniversitesinin Uluslararası Ofis Sorumlusu Ercan Havalimanında çıkış yapmak isterken tespit edilip tutuklanmış. Mesele ile ilgili olarak 07.02.2024 tarihinde, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi direktörü , küçük hissedarı, Üniversite Genel Sekreteri olan şahıs tespit edilip tutuklanmıştır.

Mesele ile ilgili olarak yürütülen soruşturma neticesinde bir şahıs adına yapılan , psikoloji bölümü lisans, işletme yönetimi yüksek lisans diplomasının not girişlerinin ilgili bölüm hocaları tarafından yapılmadığı ve Üniversite Genel Sekreterinin talimatı ile konu şahsın 21.02.2022 tarihinde psikoloji bölümü öğrenci kaydı yapıldığı, aynı gün ilgili bölüm geçerli not girişlerinin yapıldığı ve aynı günde mezuniyet diploması hazırlandığı, 17.10.2022 tarihinde konu şahsın işletme yönetimi yüksek lisans öğrenci kaydı yapıldığı, 19.06.2023 tarihinde bölüm ile ilgili geçerli not girişlerinin yapıldığı ve aynı tarihte yüksek lisans diplomasının hazırlandığı tespit edilmiştir.

Konu zanlı aleyhindeki tahkikatımız tamamlanmış olup muhterem mahkemenin uygun göreceği teminatla davalarının görüşüleceği güne kadar serbest bırakılması uygun olacaktır. Yargıç Gülay Süleymanoğlu Uğur , zanlı aleyhine 50 bin nakti teminat 500 bin şahsi kefalet seneti ve 2 KKTC vatandaşı kefili ile birlikte tüm seyahat belgelerine el koyarak haftada bir ispatı vücut yapmasını emir verdi.

Diğer Haberler