KıbrısManşet

Küstah görmek istiyorsa aynaya baksın!

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i yanıtladı. Tatar, 'Anastasiadis küstah görmek istiyorsa aynaya bakmalı' ifadelerini kullandı.


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar  Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in paskalya  mesajında ileri sürdüğü iddialara yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Tatarın açıklaması şöyle:

Cenevre’de 27-29 Nisan tarihlerinde gerçekleşen gayrı resmi 5BM toplantısında sunduğumuz eşit egemen iki devletin işbirliğine dayalı çözüm önerimiz büyük yankı yaratırken Rum tarafı yalana ve iftiraya dayalı kara bir propaganda yürüterek dünya kamuoyunu aldatmaya çalışıyor.  Bunun son örneğini de katliamdan sabıkalı Rum yönetiminin başkanı Anastasiadis’in yayımladığı paskalya mesajında gördük. Anastasiadis’in dini bir mesajda bile öfke ve kin kusması da değerlendirilmesi gereken bir diğer konudur.

Küstahlığını gösterdi!

Anastasiadis söz konusu mesajında Kıbrıs Türk halkına vatandaşlarım diyerek seslenirken çağdışı ve hâkimiyetçe zihniyetini bir kez daha gözler önüne sermiş ve vatandaşlarımız diyerek halkımıza  hakaret etme küstahlığını göstermiştir. Dünya ve Anastasiadis şunu bilmelidir ki  Kıbrıs Türk halkı Rum tarafının  azınlığı ve vatandaşları değil  özgür ve egemen KKTC’nin vatandaşlarıdır.

Halkımıza hakaret etti

Halkımıza  hakaret eden Anastasiadis  Rum halkına müttefiklerine ve içimizdeki uzantılarına birlikte mücadele çağrısında bulunup  KKTC ile Türkiye’yi  hedef olarak gösterirken  diyalog ve uzlaşından ne kadar uzak olduğunu da bir kez daha gözler önüne sermiştir.

“Bizler Osmanlının torunları ve Türk oğlu Türk  olmaktan gurur duyarız”

Anastasiadis Cenevre’de sunduğum eşit egemen iki devletin işbirliğine dayalı çözüm önerimi yeni bir Osmanlı İmparatorluğu hayal edenlerin küstahlığı olarak değerlendirirken Anastasiadis’e yanıtım  aynaya bakması ve küstahın kim olduğunu görmesidir. Bizler Kıbrıs’ın 1571 yılında fetheden ve Türk yurdu yapan  Osmanlının torunları ve Türk oğlu Türk  olmaktan gurur duyarız.  Müzakere masasına getirdiğim  eşit egemen iki devletin işbirliğine dayalı önerim ise Kıbrıs Türk halkının büyük çoğunluğunun iradesi olup bölgenin en büyük ve en güçlü ülkesi olan Türkiye tarafından da desteklenmektedir.

Türk tarafı olarak bizler Cenevre’de  müktesep hak olan  eşit statü ve egemenliğe saygı gösterilmesini talep ederken  Kıbrıs Helenizmini savunduğunu söyleyen ve EOKA terör örgütüne övgüler düzen Anastasiadis  ise  bizlere  Rum devletine dönüşen Kıbrıs Cumhuriyetine  imtiyazlı haklarla bir azınlık olarak  katılmamızı önermiştir. Ve küstahlık varsa  işte budur.

Rum lidere tavsiye…

Anastasiadis Cenevre’de müzakere  masasına getirdiğim egemen eşit iki devlete dayalı çözüm modelinin  Kıbrıs Türk halkının büyük çoğunluğunun iradesine ters olduğu yalanını da söylerken KKTC’de 18 Ekimde  gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlarını da unutmuşa benziyor. Anastasiadise tavsiyem bu seçim sonuçlarına bir kez daha bakması ve  egemen eşit iki devlete dayalı çözüm modelini gündeme getirdiğim için Kıbrıs Türk halkının beni Cumhurbaşkanı  seçtiğini bir kez daha görmesidir.

Anastasiadis  söz konusu açıklamasında tek yanlı haksız ve siyasi mülahazalarla alınan BM Güvenlik Konseyi kararların arkasına saklanmaya çalışıp Kıbrıs Türklerinin haklarını ve hukukunu da güvence altına almaya çalıştığını ileri sürerken  Rum yönetiminin 1963-74 döneminde  Kıbrıs Türk halkına soykırım uyguladığını Kıbrıs Türk halkının insan haklarını ayaklar altında çiğnediğini Kıbrıs Türk halkının  bütün hakları ile hukukunu  silah zoruyla gasp ettiğini gizlemeye çalışıyor. Uzun yıllardan beri  halkımıza uygulanan ve hala daha devam etmekte olan izolasyonlar ile ambargolar da bir  başka insan hakları ihlalidir ve bunlara karşı da mücadelemiz devam etmektedir.

Anastasiadis’in  Türk tarafına karşı göreve çağırdığı  AB’ye ise yanıtım Annan Planı referandumunda  Kıbrıs Türk halkına verdiği sözleri yerine getirmesi ve Rum yanlısı tutumundan vazgeçmesidir. Çünkü AB’nin bu tutumu Rum uzlaşmazlığını körüklerken çözüm çabalarına da hizmet etmemektedir.

Anastasiadis mesajında bulunacak çözüm modelinin  garantilerin kaldırılması ile Türk askerinin Kıbrıs’tan uzaklaştırılmasını içermesi gerektiğini de söylerken  hala daha gerçekleşmeyecek boş bir hayal peşinde koşmaktadır. Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğü ile Türk askerinin Kıbrıs’taki varlığı kırmızı çizgimizdir ve bunlardan vazgeçmemiz asla mümkün değildir.

Halkımdan aldığım güç ve destekle Türkiye tarafından da desteklenen egemen eşit iki devletin işbirliğine dayalı çözüm modelini Cenevre’de müzakere masasına koydum. Bu bir milattır ve yarım asırdan fazla devam eden  ve sonuç alınamayan federasyon müzakerelerine son nokta konulmuştur. Halkımızın federasyon masallarıyla aldatılmasına ve Rum’un azınlığı yapılmak istenmesine dur denilmiştir.

“Bu yoldan geriye dönüş yoktur”

Müzakere masasına koyduğumuz önerimiz  Kıbrıs’ın ve bölgenin yararına olup en gerçekçi  çözüm şeklidir. Buna rağmen tek dişi kalmış canavarların her türlü yolu ve yöntemi kullanarak harekete geçtiklerini birlik ve beraberliğimizi parçalamak için beşinci kol faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını  görüyoruz. Bunlara karşı da hazırlıklıyız ve endişemiz yoktur. Çünkü  Anavatan Türkiye tüm gücüyle bizimle birliktedir ve bu yolda birlikte yürümeye devam edeceğiz. Bu yoldan geriye dönüş de yoktur.

Diğer Haberler