EkonomiKıbrısManşetSiyasetToplum

“Narenciye üreticisi borç yükü altında eziliyor”

Milletvekili Şahiner, tüccarın 3 kilo mandarini, 1 kilo arpa fiyatına satın almak istediğini ve Tarım Bakanlığı'nın buna seyirci kaldığını, üreticinin sorunlarını dinlenmediğini vurguladı

Milletvekili Şahiner, tüccarın 3 kilo mandarini, 1 kilo arpa fiyatına satın almak istediğini ve Tarım Bakanlığı’nın buna seyirci kaldığını, üreticinin sorunlarını dinlenmediğini vurguladı.

“TARIM BAKANLIĞI SEYİRCİ KALIYOR”
Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefke Milletvekili Salahi Şahiner, hükümetin tarıma yönelik politikasına eleştirilerde bulunarak, “Sürdürülebilir tarım politikaları hayata geçirilmedikçe ve zihniyet değişmedikçe tarım sektöründe ne yazık ki değişen sadece bakanların ismi olmaktadır” ifadelerini kullandı. Milletvekili Şahiner, tüccarın 3 kilo mandarini, 1 kilo arpa fiyatına satın almak istediğini ve Tarım Bakanlığı’nın buna seyirci kaldığını, üreticinin sorunlarını dinlenmediğini vurguladı.

“GEREKLİ ÖNLEMLER ALINSAYDI, ÜRETİCİNİN CEBİNE 1 MİLYAR TL PARA GİRERDİ”
Şahiner, narenciye sektöründeki sıkıntılara değinerek, “65 bin ton üzeri rekolte beklenen King Mandarini (Mandora) için, hükümet tarafından gerekli önlemler alınmış olsaydı üreticinin cebine girecek olan para 1 milyar TL civarı olabilecekken, ne yazık ki üreticiye bu yıl kalacak olan, dalından yere dökülmüş ürünü ve bankaları bile korkutan geriye dönüşü olmayan ödenmemiş birikmiş borçları olacaktır” dedi.

“ÜRETİCİMİZ TER YERİNE KAN AKITIYOR”
 Tarım Bakanlığı’nın piyasa araştırması yapmayıp halen fiyat açıklamadığını ifade eden Şahiner, bunun “kabul edilebilir olmadığını” söyledi.  Girdi maliyetlerinin olumsuz artışından en fazla etkilenen üretim sektörlerinin başında narenciye sektörünün geldiğini ve siyasi yapı yüzünden üreticinin ürününün dalında kalmak üzere olduğunu savunan Milletvekili Şahiner, “Narenciye üreticisi bir yandan yüksek faizlerle ciddi bir borç yükü altında ezilirken, öbür taraftan iklim koşulları nedeniyle üretimdeki düşük rekolte ile mücadele etmektedir. Bu zor şartlarda üretim yapamayan üreticilerimizin bahçeleri yabancı sermayeye satılma riski ile karşı karşıyadır. Son bir yıldır üreticimiz tüm emeği ve gayreti ile mücadele etmekte, deyim yerindeyse ter yerine kan akıtarak ayakta kalmaya çalışmaktadır” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler