DünyaManşet

Netanyahu, Twitter fotoğrafından Trump’ı kaldırdı

İsrailli ve ABD'li iki lider son derece yakın müttefiklerdi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Twitter hesabında kendisinin ve ABD Başkanı Donald Trump’ın görüldüğü fotoğrafı kaldırarak yerine Hanukah temalı bir resim koydu.

Netanyahu’nun Twitter profilindeki kapak fotoğrafında daha önce, Beyaz Saray’daki bir toplantı sırasında Trump’ın yanında otururken görüldüğü bir fotoğraf yer alıyordu.

Bu kare, İsrail’in ABD’yle ilişkisinin önemininin yanı sıra  Netanyahu’nun görevden ayrılacak Amerikan başkanıyla samimi ilişkisini vurguluyordu.

Sessiz sedasız yapılan fotoğraf değişikliği ilk olarak New York merkezli Jewish Insider gazetesinin ulusal siyaset muhabiri Jacob Kornbluh’ın dikkatini çekti.

  • ABD’li kaynaklar: Trump, Netanyahu seçimlerde kendisini alenen desteklemediği için hayal kırıklığına uğradı

Kornbluh, birçok Yahudi’nin Hanukah’yı kutladığı hafta sonunda Netanyahu’nun profilinde gerçekleşen ve çoğu kişinin dini bayram için yapılan geçici bir değişim olduğu yönünde fikir yürüttüğü görsele dair önce-sonra karşılaştırmasını ortaya koyan bir fotoğraf paylaştı.

Başkan seçilen Joe Biden’ın yemin ederek Beyaz Saray’a geçeceği 20 Ocak’tan önce Trump’tan son dakikada bazı siyasi anlaşmaları koparmaya çalışan İsrail Başbakanı’nın Trump’la yan yana görüldüğü fotoğrafa geri dönüp dönmeyeceğini zaman gösterecek.

Tahran’ın nükleer programından endişe duyan Netanyahu ile Trump’ın İran’a uygulanacak bir dizi yeni yaptırım hakkında müzakereler yürüttüğü belirtiliyor.

Foreign Policy’e göre, Trump yönetimi aynı zamanda, İsrail’in kasım ayında Doğu Kudüs’te yeni yasadışı yerleşim birimleri kurma yönündeki kararını kınayan Suudi Arabistan’la yeni bir diplomatik anlaşmaya varmasını sağlayabilir.

Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze Şeridi, İsrail’in 1967 İsrail-Arap Savaşı’ndan bu yana İsrail’in işgali altında bulunan Filistin topraklarını oluşturuyor.

Diğer Haberler