KıbrısManşet

Onbaşı: Yoğun bakımdaki en genç hasta 30 yaşında

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Sorumlusu Dr. Şükrü Onbaşı, Havadis Web TV’de Damla Dabis’in sorularını yanıtladı.

Mart ayından beridir pandeminin ülkemizde devam ettiğini ve Mart ayından Aralık ayına kadar 17 hastanın yoğun bakıma girdiğini söyleyen Şükrü Onbaşı, Ocak ayından bugüne kadar ise toplam 43 kişinin yoğun bakıma girdiğini aktardı.

Onbaşı şöyle devam etti: “Ocak ayı itibariyle vakaların ciddi bir şekilde yükselmesiyle birlikte, yoğun bakımda da vaka artışı buna paralel olarak arttı. Mart ayından Aralık ayına kadar, 17 hastamız oldu, bir tanesi vefat etti. Ocak ayından bugüne kadar ise toplam 43 vakamız oldu yoğun bakımda. Bu 43 vakamızdan da 15’i vefat etti. Yani Mart ayından bugüne kadar toplam 60 hasta yoğun bakıma yatırıldı. Sağlık Bakanlığı’nın günlük açıkladığı verilerine baktığımızda, toplam vefat sayısı 23. Fakat bu 23 vefatın, 22’si yoğun bakımda gerçekleşti. Hastalardan bir tanesi, serviste hayatını kaybetti. Bu hayatını kaybeden 22 kişiden 2’sinin de ölüm sebebi, Covid-19 değildi. Birinin ölüm sebebi beyin kanaması, diğerinin ölüm sebebi de aort damarı yırtılmasıdır. Geriye kalan 20 hastamız da Covid 19 nedeniyle yoğun bakımda vefat etmiştir. Yani yoğun bakıma yatan hastalarımızın üçte birini Covid 19 nedeniyle kaybettik. Bu rakamların ardında çok ciddi travmalar ve dramalar var. Erkek hasta sayısı 3’te 2.  Bu dünyada da böyle. Erkekler daha fazla etkileniyor. Toplam vefatlarda da bu rakam böyledir” dedi.

“En genç hasta 30 yaşında”

Yoğun bakımda yatış süreleri ile ilgili de bilgi veren Onbaşı, “En kısa yatış 3 gün, en uzun yatış 23 gün oldu. Ortalama süre ise 8 ile 10 gündür. Yoğun bakıma yatan en genç hastamız 30 yaşında, en yaşlı hastamız da 84 yaşında ve halen yoğun bakımdadır” dedi.

Şu an yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısının 3’e düştüğünü belirten Onbaşı salgının başından bugüne kadar 60 hastanın yoğun bakımda tedavi gördüğünü bunların 20’sinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Diğer Haberler