KıbrısManşetToplum

Pideciden telefon çalan zanlı ve telefonu satın alan kişi tutuklandı, iki zanlıda ikamet izinsiz çıktı

(Kamalı Haber)

Lefkoşa’da meydana gelen sirkat ve KKTC’de ikamet izinsiz kalma suçlarından tutuklanan Emmanuel İyogo ve Ugonna Chinagorom Anyanwu yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Lefkoşa Adli Şube’de görevli polis memuru Hasan Kabadayılar mahkemede olguları aktardı.

Polis, zanlı Emmanuel İyogo’nun 3 Şubat 2024 tarihinde, saat 10.10 sıralarında Küçük Kaymaklı’da faaliyet gösteren Yıldırım Pide isimli iş yeri içerisinde A.Y. tarafından masa üzerinde bırakılan 15 bin TL değerindeki 2 adet cep telefonunu çaldığını söyledi.

Polis, olayın kısa sürede kendilerine bildirildiğini ve zanlının kamera görüntülerinden tesit edilerek, aranmaya başlandığını belirtti.

Polis,  İyogo’nun çaldığı telefonları olaydan kısa süre sonra Surlariçi bölgesinde, Ugonna Chinagorom Anyanwu’ya sattığı sırada tespit edildiğini açıkladı. Polis, İyogo’nun yanı sıra Anyanwu’nun da tutuklandığını belirtti.

Polis, her iki zanlıyla ilgili muhaceret giriş-çıkış kayıtlarından yapılan kontrolde; İyogo’nun  13 Aralık 2022 tarihinden itibaren toplam 417, Anyanwu’nun ise 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren toplam bin 220 gün KKTC’de izinsiz ikamet ettiklerinin tespit edildiğini belirtti.

Polis memuru, zanlıların mahkemeye çıkarılarak, haklarında 3 gün tutukluluk emri alındığını belirtti.

Polis memuru, bu 3 günlük sürede zanlılarla ilgili gerekli soruşturmanın yapıldığını, Muhaceret Dairesinden ülkede ikamet izinsiz kaldıklarının teyid edildiğini açıkladı.

Polis, zanlı Emmanuel İyogo’nun sirkat ve KKTC’de ikamet izinsiz kalma, zanlı Ugonna Chinagorom Anyanwu’nun ise sadece KKTC’de ikamet izinsiz kalma suçlarından yargılanmak üzere cezaevine gönderilmesini talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlıların bir ayı aşmayacak süreyle cezaevine gönderilmesine emir verdi.

Diğer Haberler