DünyaKıbrısManşet

Robot köpeklere tam otomatik saldırı tüfeği monte edildi

Askeri teknoloji şirketi Ghost Robotics ve silah üreticisi SWORD International firması yeni silahlı robotlarını tanıttı.

ABD’de silah teknolojisi alanındaki şirketler, tüfekli bir robot tasarladı.

Askeri teknoloji şirketi Ghost Robotics ve silah üreticisi SWORD International firması yeni silahlı robotlarını tanıttı.

Özel Amaçlı İnsansız Tüfek (Special Purpose Unmanned Rifle -SPUR) adlı robot, 6.5 mm’lik Creedmoor model tüfeğin, Q-UGV adlı dört ayaklı bir robotik kara aracına takılmasıyla oluşturuldu.

Robotun tanıtımı, 11 Ekim’de özel ve kâr amacı gütmeyen ABD Ordusu Derneği (Association of the United States Army -AUSA) adlı kuruluşun Washington DC’de düzenlediği etkinlikte yapıldı.

Q-UGV’ler ABD Hava Kuvvetleri’nin belirli bölümlerinde sınırlı sayıda kullanılıyor ve bu araçların geliştirilmesi için çalışmalar yürütülüyor.

Bu kapsamda tasarlanan insansız savunma araçlarından biri olan SPUR’a yerleştirilen silahın toplam mermi haznesi ve yeniden şarjör doldurma özelliklerinin nasıl çalıştığına dair henüz bir bilgi paylaşılmadı.

When I tell you I GASPED pic.twitter.com/9uzeM4iIGq

— Haley Britzky (@halbritz) October 12, 2021

Ghost Robotics, SPUR’un silahın ilk mermisinin uzaktan komutla mermi yatağına sürülebileceğini ve silahın emniyetinin de aynı şekilde açılıp kapatılabileceğini belirtti.

Şirket ayrıca robotun üzerindeki silahın menzilinin 1,2 km olduğunu açıkladı.

Yetkililer, SPUR’un ileride yapay zeka tabanlı bir otonomluğa sahip olabileceğini ve “potansiyel tehdit oluşturan unsurlara” kilitlenerek saldırı düzenleyebileceğini de belirtti.

Diğer Haberler