GenelKıbrısManşetSiyaset

Rogers: Hükümet bilimsellikten, ortak akıldan uzak hareket ediyor

Bağımsız milletvekili Jale Refik Rogers, hükümetin bilimsel gerçeklikten uzak adrese teslim yasa yapmaya devam ettiğini söyledi. UBP-DP-YDP hükümetinin ihalesiz alımlarla, liyakatsiz atamalarla KIBTEK’te çöküşe neden olduğunu anlatan Rogers, katıldığı programda ülkenin enerji arz güvenliğinin 15 yıllığına, ihalesiz bir şekilde oldu bitti bir yasayla bir özel şirkete devredilmek istendiğini söyledi.

Rogers sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son yıllarda UBP-DP-YDP hükümetleri silsilesi birçok kurumun içinin boşalmasına neden oldu. Bu kurumlardan en çok zarar görenlerden biri ise KIBTEK oldu. Ve bunun sonuçları tüm halkı etkiliyor. En pahalı elektriği alıp, kesintiler içerisinde üretmeye çalışıyoruz. Şimdi KIBTEK’i gözden çıkardılar ve bu ülkenin enerji ihtiyacını tamamıyla bir özel şirkete anahtar teslim vermeyi planlanıyorlar. KIBTEK’te yıllardır yapılması gereken yatırımların hiçbirisi yapılmadı, alınması gereken santraller alınmadı, bakım onarım bilerek isteyerek ihmal edildi. KIBTEK’in son yıllarda bir bakanlıktan diğerine futbol topu gibi aktarıldığını gördük. Artık toplum da KIBTEK’in nereye bağlı olduğunu unutur hale geldi. KIBTEK yönetim kuruluna liyakatsız atamalar partizanca yapıldı ama hükümet partileri değişmediği halde yönetim kurulunda sürekli değiş-tokuş yapıldı. Kurum tamamen başıboş kalmış ve batma noktasına gelmiştir. İhale yasasını ihlal ederek veya ihaleyi iptal ederek kaç kez yakıt alımına gidildi? Direk alımlarla alınan ve kullanılan yakıt halk sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. Geçmiş dönemlere bakarsak bizim hükümette olduğumuz dönemde kalitesiz yakıt getiren firmaya yüklü cezalar da verilmişti. Son yıllarda en kötü kalite yakıtı fahiş fiyatlara direk alımla alıp hem kamu maliyesine zarar veriliyor hem halk sağlığı tehdit ediliyor.”

“İKİ YANLIŞ BİR DOĞRU ETMİYOR”

“Dünya iklim değişikliği, yenilenebilir enerji, karbon ayak izini azaltma gibi konuları konuşurken, hükümet bu yasayla ülkemizi bir 15 yıl daha fuel oile mahkum etmeye çalışıyor” diyen Bağımsız Milletvekili Rogers, “Ne hikmetse son üç yıldır birçok yakıt ihalesi iptal edilmiş, standardı belli olmayan yakıt kullanılmıştır. Sürekli arızalar yaşanıyor ve ülke karanlığa terk ediliyor. Hükümetin gerçek niyeti de bu yasa tasarısıyla ortaya çıkmıştır. Enerji üst kurulu yasası mecliste bekliyor, ancak uzmanlardan oluşacak kurul kurup fizibilite raporu hazırlamak yerine adrese teslim yasa hazırlanıyor. Herhangi bir bilimsel akla danışılmamış durumdadır. Ülkenin gelecek yıllar için enerji politikası, yapılacak yatırım maliyetleri, yenilenebilir enerji ve daha birçok konu cevapsız kalmıştır. Her zamanki gibi ‘Biz önce yasayı yapalım, sonrasında gerekeni yapacağız’ deniliyor. İki ay önce büyük bir deprem felaketi yaşandı ve bu felaketten sonra Başbakan ‘Biz, bilimi takip edeceğiz’ dedi. Bugüne kadar bilimi takip etmeyen UBP, belki bu kadar kayıp ve acıdan sonra gerçekten bir ortak akıl oluşmasının önünü açar da bundan sonraki adımlarda gerçekten bilim takip edilir diye düşünmüştüm. Ancak bir kez daha bunun lafta kaldığını gördük, yine ortada bilimsel bir rapor, bir fizibilite çalışması yok. Bilimsel gerçeğe dayalı olmayan adrese teslim bir yasa yapılıyor. Dünya artık fuel oil kullanmayı yasaklamaya gidiyor. Gelişmiş ülkelerin hepsi yenilenebilir enerjiyi, karbon ayak izini silmeyi konuşuyor. ‘İklim değişikliğine karşı ne yapılabilir?’e kafa yoran bir dünya varken bu iktidar hala adrese teslim yasalar yapıp, hiçbir bilimsel çalışma yapılmadan ülkenin enerji arz güvenliğini bir özel şirkete ihalesiz vermeyi planlıyor. Yılın 330 günü güneşli olan ülkemizde yenilenebilir enerjiyi depolamak için yatırım yapmak konuşulmuyor. Enterkonnekte sisteme yapılacak yatırım maliyetini bile net olarak söyleyemiyorlar. Geçmişte yapılanı eleştirip kendilerini haklı çıkarmaya çalışıyorlar. Geçmişte AKSA ile yapılan sözleşmede sorunlar var diye bunu yapanları suçlayıp daha kötüsünü yapmak akıl işi değil. İki yanlış bir doğru etmiyor. KIBTEK kimsenin malı değildir, devletin malıdır, bu şekilde kamu kurumları çarçur edilemez” diye konuştu.

Diğer Haberler