Güney KıbrısKıbrısManşet

Rum sınır polisleri kör-topal görevde!

Rum basınına göre Yeşil Hat’ta görev yapmak için istihdam edilen ve eğitilen özel polisler “yetkilerini” bilmiyor.

Rum basınına göre Yeşil Hat’ta görev yapmak için istihdam edilen ve eğitilen özel polisler “yetkilerini” bilmiyor.

YASAL HAKLARINI BİLMİYORLAR
Güney Kıbrıs’ta, Yeşil Hat’tın denetlenmesinde görev yapmak için istihdam edilen ve eğitilen özel polislerin, görevlerini, faaliyet şekillerini, bir göçmen tespit edildiği zaman ne yapmaya hakları olup olmadığını bilmedikleri belirtildi. Politis gazetesi, düzensiz mültecilerin ara bölgeden Güney Kıbrıs’a geçişlerini önleme ekiplerini artırmak amacıyla istihdam edilen 218 özel polisin, görevlerini ve faaliyetlerini belirleyen protokol olmadan işe başladığını yazdı. Gazete, özel polislerin yetki sınırlarının belirlenmemesinin ileride hem bu polisler hem de hükümet açısından yasal sıkıntılara neden olabileceğine işaret etti.

SINIRDA SADECE 90 ÖZEL POLİS
Dokuz haftalık eğitimlerini tamamlayarak, geçtiğimiz Pazartesi günü göreve başlayan özel polislerin, 90’ının Yeşil Hat’ın gözlemlenmesi için yerleştirildiği, geriye kalan 128’inin ise mültecilerin konulduğu farklı bölgelerdeki tutukevleri ile sınır dışı etme birimlerine dağıtıldığı bildirildi. Bu arada, kaçak mülteci akınlarının önlenmesi amacıyla bir önceki Rum hükümeti tarafından uygulamaya konulan, Yeşil Hat’ta dikenli tel çekilmesi uygulamasını benimsemeyen yeni hükümetin bunu askıda tutmaya devam edeceği bildirildi.

YEŞİL HAT “DIŞ SINIR” DEĞİL
Öte yandan, özel polislerin nasıl finanse edileceği de bilinmiyor. Bir önceki Nikos Anastasiadis hükümeti döneminde, özel polislerin Avrupa Birliği tarafından finanse edilmesi için 11 milyon Euro’luk ödenek başvuru yapılmış ancak, başvuru reddedilmişti. Bu gelişmeyi anımsatan Politis gazetesi, elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak, Avrupa Komisyonu’nun herhangi bir fonundan para alınamadığını çünkü “AB’nin Yeşil Hat’tı dış sınır olarak kabul etmediğini” vurguladı.

 

 

 

 

Diğer Haberler