KıbrısManşet

Saner: Tecrübesi ve sermayesi bulunan, dünyada rekabet edebilecek yatırımcıları ülkeye çekmeliyiz

Başbakan Ersan Saner, KKTC MÜSİAD Başkanı Ramazan Gündoğdu ve Türkiye MÜSİAD İstanbul genel başkanı Abdurrahman Kaan ile beraberindeki heyeti kabul etti.

 

Kabulde konuşan Türkiye MÜSİAD İstanbul Genel Başkanı Kaan, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği KKTC Şubesi Ofisinin açılışına katılmak üzere KKTC’de bulunduklarını kaydetti.

MÜSİAD’ın Türkiye’nin dünya genelinde en yaygın ve etkin sivil toplum kuruluşu olduğunu ifade eden Kaan, 55 kişilik bir heyetle KKTC’yi ziyaret ettiklerini söyledi.

KKTC’yi dünya ticaretine açmak için ellerinden geleni yapmak istediklerini belirten Kaan, “ticareti büyütemediğiniz takdirde dünyada söz sahibi olamazsınız” diye konuştu.

Başbakan Saner ise müsiad’ın Türkiye’nin en önemli kurumlarından biri olduğunu belirtti.

KKTC’nin 1974’ten sonra ana vatan Türkiye ile hareket ederek çok önemli yollar kat ettiğini kaydeden Başbakan Saner, “Kıbrıs’ta bir işgal ve istila sorunu vardır diye tüm dünyada çok anlamsız bir ifade dolanıyor. Ben bunun doğru olduğunu söylüyorum çünkü Kıbrıs Cumhuriyeti 1963 yılında işgal edilmiştir ve bu işgal devam etmektedir” diye konuştu.

1974’ten sonra uygulanan ambargolar nedeniyle istenilen noktaya gelinemediğini kaydeden Başbakan Saner anavatan Türkiye cumhuriyeti ile birlikte bu engelleri aşmak için çalıştıklarını söyledi.

Bu anlamda MÜSİAD’ın ayrı bir yeri olduğunu belirten Başbakan Saner, ülkedeki yatırım konusunda daha seçici davranmak gerektiğini belirtti.

Başbakan Saner “Ülkede teknoloji transferi yapabilecek, tecrübesi ve sermayesi bulunan, dünyada rekabet edebilecek yatırımcıları ülkeye çektiğimiz takdirde bunun daha çok anlam kazanacağına inanan bir kişiyim” dedi

Diğer Haberler