KıbrısManşetSiyaset

Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı oy birliğiyle kabul edildi

Cumhuriyet Meclisi’nde Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı oy birliğiyle kabul edildi.

Cumhuriyet Meclisi’nde Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı oy birliğiyle kabul edildi.

Maliye Bakanı Özdemir Berova, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, limanlar ve gümrük konusunda açıklamalarda bulundu.

Berova, TC Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın da katılımıyla mobil x-ray cihazının 28 Haziran’da, Gazimağusa Limanı’nda törenle hizmete gireceğini açıkladı.

Limanların özelleştirilmesi konusuna değinen, bunun için 8-10 yıla yakın bir süre öngördüklerini belirten Berova, Girne ve Gazimağusa limanlarının özelleştirilmesiyle ilgili ihaleye çıkılabilmesi için şartname hazırlandığını, çalışmalarda son aşamaya gelindiğini, birkaç teknik toplantıdan sonra bunun kamuoyuyla da paylaşılacağını belirtti.

Tasarıyla ilgili görüşmeye geçilmeden önce Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, UBP Milletvekili Resmiye Eroğlu Canaltay, Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı’na ilişkin raporu okudu.

Tasarı üzerine söz alan CTP Milletvekili Salahi Şahiner, serbest bölgelerin siyasi sınırların içinde, gümrük duvarlarının dışında olduğunu, buralara belli başlı teşvikler, muafiyetler verilebileceğini ancak bunun faaliyetteki şirketlerin denetlenmeyeceği anlamına gelmediğini söyledi.

ŞAHİNER: KULAĞIMIZA GELEN DUYUMLAR HİÇ İÇ AÇICI DEĞİL

Şahiner, “Buralara çeki düzen vermek gerek. Kulağımıza gelen duyumlar hiç iç acı değil” dedi.

Maliye Bakanı Özdemir Berova, Ekonomi Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun kardeşi rahatsızlandığı için Meclis’ten ayrıldığını, o nedenle cevabi konuşmayı kendisinin yaptığını ifade etti.

Berova, Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasası’nda gerek harçlar gerekse diğer unsurlarla ilgili güncellemeler yapıldığını ifade ederek, bu düzenlemenin kamu maliyesine katkısına işaret etti.

Özdemir Berova, Tasarının Komiteden oy birliğiyle geçmesinden memnuniyet duyduğunu da söyleyerek, “Ülkenin ekonomik ve iktisadi alanda ilerleyebilmesi için bu ve benzer yasaların süratle hayata geçmesi çok önemli” dedi.

Salahi Şahiner’in açıklamasına işaret eden Maliye Bakanı Berova, “Geçtiğimiz yıllarda serbest bölgelerle ilgili sıkıntılı hususlar olmuştur. Uluslararası hukuk çerçevesinde yeni düzenlemeler yapmak elbette kaçınılmazdır.” diye konuştu.

GAZİMAĞUSA LİMANI’NDA X-RAY CİHAZI HİZMETE GİRİYOR

Berova, 4-5 ay önce Mersin Limanı’na ziyaret gerçekleştirdiğini, gümrüğün çalışmasını yerinde incelediğini de söyleyerek TC Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın da katılımıyla mobil x-ray cihazının 28 Haziran’da, Gazimağusa Limanı’nda törenle hizmete gireceğini açıkladı.

Berova, Girne Limanı için mobil x-ray cihazının Türkiye’de hazır olduğunu, cihazın yerleştirilmesi konusunda ihale sürecinin başlatıldığını, bunun da 1,5-2 ay içinde tamamlanacağını kaydetti.

Gümrüklerin personel ihtiyacının karşılanması için 27 kişilik istihdam taleplerinin gerekli mercilere ilettiklerini de belirten Berova, güçlü bir gümrük için çalışıldığını vurguladı.

Limanların özelleştirilmesi konusuna değinen, bunun için 8-10 yıla yakın bir süre öngördüklerini belirten Maliye Bakanı Özdemir Berova, Girne ve Gazimağusa limanlarının özelleştirilmesiyle ilgili ihaleye çıkılabilmesi için şartname hazırlandığını, çalışmalarda son aşamaya gelindiğini, birkaç teknik toplantıdan sonra bunun kamuoyuyla da paylaşılacağını belirtti.

Berova’nın konuşmasından sonra Serbest Liman ve Bölge (Değişiklik) Yasa Tasarısı oya sunuldu. Tasarı için 31 kabul oyu kullanıldı. 19 vekil oylamaya katılmadı.

Diğer Haberler