GenelKıbrısManşet

Sibel Tatar, “Çocuk Adalet Yasa Çalışması”nı, Meclis Başkanı Zorlu Töre’ye sundu

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar’ın öncülüğünde hazırlanan Çocuk Adalet Yasa Tasarısı, Meclis Başkanı Zorlu Töre’ye sunuldu:

“Çocuklarımızın, hiçbir ayrımcılığa maruz kalmadan eşit ve adaletli bir şekilde haklarından yararlanmalarını sağlamak herkesin sorumluluğu”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi’nin, 12 Mart 1996 tarihli birleşiminde kabul olunan “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme (Onay) Yasası” kurallarına uygun davranma bilinci doğrultusunda, suça sürüklenen çocukların topluma kazandırılması, çocuk haklarının ve çocukların, insan haklarının en üst düzeyde tutulmasını hedefleyerek uzman hukukçuların katkısıyla hazırlanan Çocuk Adalet Yasa Tasarısı’nı, Cumhuriyet Meclisi’ni ziyaret edip Meclis Başkanı Zorlu Töre’ye sundu.

Orada gerçekleştirdiği konuşmada, Çocuk Adalet Yasa Tasarısı’nın, etkin ve adil bir adalet sisteminin oluşturulması amacı ile çocuk eğitim evleri, çocuk birimleri ve çocuk cezaevlerine ilişkin kuralları düzenlediğinin altını çizen Sibel Tatar toplumun geleceği, yarınları ve umutları olan çocuklarımızın hiçbir ayrımcılığa maruz kalmadan eşit ve adaletli bir şekilde haklarından yararlanmalarını sağlamanın, hepimizin sorumluluğu olduğuna dikkati çekti.

Sibel Tatar konuşmasını; “Bu tasarıyı Cumhurbaşkanlığı’nda bizimle birlikte yaptıkları uzun süreli çalışmalarla hazırlanmasına büyük katkı koyan Av. Laden Asilzade, Av. Melis Türkkal, Av. Arzu İzveren, Av. Melek Mestan, Av. Emel Serdaroğlu, Av. Beste Aybars, Av. Nevin Ersoy, Av. Sevilay Yıldırımer ve Av. Ziba Akkurt’a Kıbrıs Türk halkı ve şahsım adına teşekkür ederim” şeklinde sonlandırdı.

Cumhuriyet Meclisi ziyaretinde Sibel Tatar’a, Cumhurbaşkanlığı Daire Müdürü Serkan İlseven, Cumhurbaşkanlığı Kadın, Çocuk, Aile Komitesi üyesi Doç. Dr. Süheyla Erbilen, Av. Ziba Akkurt, Av. Melis Türkkal, Av. Beste Aybars ve Av. Emel Serdaroğlu eşlik etti.

Diğer Haberler