KıbrısKültür SanatManşet

İşçi Filmleri Festivali’nin son gösterimi 11 Mayıs’ta

12'inci Uluslararası Kıbrıs İşçi Festivali devam ediyor. Festivalin üçüncü akşam gösterimi de izleyicilerin etkin katılımı ile gerçekleşti. Gösterilen Peterloo filmi de beğeni ile izlendi ve gösterimin ardından ufuk açıcı sohbetlere imkan sağlandı. Festivalin son gösterimi 11 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.

12’inci Uluslararası Kıbrıs İşçi Festivali devam ediyor. Festivalin üçüncü akşam gösterimi de izleyicilerin etkin katılımı ile gerçekleşti. Gösterilen Peterloo filmi de beğeni ile izlendi ve gösterimin ardından ufuk açıcı sohbetlere imkan sağlandı.

Peterloo filmi 1819’lu yıllar İngiltere’sinde genç, yaşlı, çocuk demeden halk kitlelerinin neredeyse tümünün çalışma yaşamına dahil edildiği dönemi ele aldı. Karın tokluğuna çok ağır koşullarda çalışan emekçiler, yaşanan sömürü düzeninin farkındaydı. Ancak emekçi sınıflar olarak birlikte hareket etme kabiliyeti henüz gelişmemişti. Bu da emekçilerin sanayiciler, tüccarlar, toprak sahipleri ve aristokrasinin karşısında sınıf olarak konumlanamamasına neden oluyordu. Burjuvazinin kendi çıkarları doğrultusunda emekçilere yön verme kavgasının da yer aldığı film beğeniyle izlendi.

11 MAYIS’TA ÇOCUKLAR İÇİN “TAVUKLAR FİRARDA”, YETİŞKİNLER İÇİN “LİMANLARIN UĞULTUSU”

Festivalin son günü, 11 Mayıs Cumartesi saat 13:00’de çocuklar için Tavuklar Firarda; Kurtarma Operasyonu filmi, saat 19:00’da ise festivalin kapanış filmi olarak Limanların Uğultusu filmi gösterilecek. Ücretsiz ve biletsiz gerçekleşen tüm gösterimlere ilgi duyan herkes davet edildi.

Diğer Haberler