DünyaManşetSpor

Tezeğe karışmadan

Çarşamba yazımızda sportif yıldızlardan bahsetmiştik, hani şu gün batınca ve de karanlık olunca ortaya çıkıp, parlayan yıldızlar var ya, işte bu gün de kayan eski bir yıldızdan bahsedeceğiz

Çarşamba yazımızda sportif yıldızlardan bahsetmiştik, hani şu gün batınca ve de karanlık olunca ortaya çıkıp, parlayan yıldızlar var ya, işte bu gün de kayan eski bir yıldızdan bahsedeceğiz. E’ee, e’eesi düşmez kalkmaz bir yaradan ya, n’oldum dememeli. “E artık tezeğe karıştım” diyen sporcular da performans yaşamı bitince bir’bakıyolar ki sofrada yer veren birilerini geçtik, selâm veren bile yok.

Taçsız Kral lâkaplı Metin Oktay evindeki akvaryum içerisindeki balıkları oltasıyla avlarken, ender de olsa onu ziyarete gelen arkadaşlarına yaşadığı ilgisizlikten şikayetçi olurdu ve nihayetinde de bir’gece Boğaziçi Köprüsü’nden altın dalışlı bir’vuruş yaptı ve rahmetine kavuştu cehennem azabında. N’apmalı? “Bir’defa performans en üst seviyelerde nakit yaparken, madde cinsinden yatırımlar yapmalı ama mâneviyata da yatırım yapmalı. Zira herkesin ilgiye ve de sevgiye ihtiyacı var. Yalnız yaşamak mümkü değil” diyor sosyal bilimci arkadaşlar.

Mike Tyson’u hatırlarsınız, hani şu Demir Yumruk lâkaplı olan eski şampiyon boksör. “Dövüşe çıkmadan önce antrenman yaparken hep  korkarım. Hep dayak yiyeceğimi düşünürüm. Maç günü gelir ve soyunma odasında halen korkuyor olurum. Sonra ringe doğru yürüyüş başlar. Gittikçe kendime güvenim gelir. Güçlenirim ve ringe çıktığımda artık tanrıyımdır(!). Muzafferim, ben bütün zamanların en büyük boksörü Mike Tysonım” dermiş demişti bir röportajda.

Ego boyutlarının zirvesi bu olsa gerek ancak bizim adam bu aralar beş parasız bir şekilde Las Vegas’ta yaşıyor ve ‘Tyson’la Kapışma’ adlı bir realite şov yapma derdinde. N’aparsınız ekmek parası. Har vurup harman savurma zamanları çoktan bitti Tyson’ın. Şan, şöhret ve para içerisinde yüzen bir boksör bu aralar ağzından güvercin beslemekle de meşgul. “Hayatımda ilk sevdiğim şey güvercindi” demişti bir TV şovunda eski dünya ağır siklet boks şampiyonu. Üç yıl tecavüz suçlamasıyla giydiği hüküm ve hapislik, intihara teşebbüs sonrası müslümanlığa geçiş, ringde rakibin kulağını ısırma, ring dışındaki kavgalarıyla ünlenmişti bizim güvercinci Mike.

1997’de Evander Holyfield ile yaptığı ünvan maçının üçüncü raundunda rakibinin kulağını ısırdığı gerekçesiyle diskalifiye edildi. İki yıl men cezası alan Tyson’un Ohio eyaletinde ömür boyu boks yapması yasaklandı ama yasağı kaldırıldı ve 1999 yılında tekrar ringlere döndü ama hüsran klasik. Tyson için artık emeklilik zamanı gelmişti ve emekli oldu.

Neyse, geçenlerde “Ben eskiden bir deliydim. Şimdi sakin bir hayat sürüyorum ama aslında hiç değişmedim. Aynıyım” demiş. Sonuç mu? Aha ‘yıldızlar da kayar, durmaz yerinde’ bildik dikine dikine. Mâneviyata da yatırım yapmakta fayda var değerli okuyucum, tıpkı Toyson gibi ve de tezeğe karışmadan.

Diğer Haberler