DünyaEkonomiGenelManşet

TL, Fed haftasına negatif başladı

Küresel piyasalar, dünya genelinde ekonomik aktiviteye ilişkin artan endişeler taşırken, yeni haftaya negatif bir seyirle başlayan paraların başında yine Türk Lirası geliyor.

Dolar/TL, faiz ile döviz politikası başta olmak üzere ekonomi tercihlerine yönelik endişeler, yüksek enflasyon ve küresel resesyon korkusuyla 18 seviyesine doğru yükselişini sürdürüyor. Euro ise yeniden 18’in üzerine çıktı.

Türkiye piyasasında saat 10.15 itibarıyla dolar/TL son kapanışa kıyasla %0.16 artışla 17.8066 seviyesinde, Euro/TL %0.27 artışla 18.1390 seviyesinde, sterlin/TL de %0.26 artışla 21.3195 TL seviyesinde hareket ediyordu.

KKTC döviz piyasasında da aynı dakikalarda dolar 17.89 TL’den, Euro 18.25 TL’den, sterlin de 21.42 TL’den satılıyordu. Piyasada ortalama döviz alış kurları ise dolarda 17.78 TL, Euro’da 18.10 TL, sterlin de 21.25 TL düzeyinde.

ABD dolarının Euro, Japon yeni, İngiliz sterlini, Kanada doları, İsveç kronu ve İsviçre frangı olmak üzere 6 para birimine karşı değerini ölçen dolar endeksi, saat 10.20 itibarıyla %0.01 artışla 106.74 seviyesinde hareket ediyordu. Euro/dolar paritesi ise aynı dakikalarda 1.0202, sterlin/dolar paritesi de 1.1988 seviyelerinde işlem görüyordu.

ENFLASYONUN ÖNEMİ

TL için, TCMB’nin bu hafta yıl sonu için mevcut %42.8 olan enflasyon tahmininde yapacağı revizyon, Fed faiz kararı kadar önemli.

Reuters anketine göre enflasyonun üçüncü çeyrekte %85’e yükseldikten sonra yılı %70 seviyesinde bitireceği tahmin ediliyor.

TCMB’nin tahminini %42’den yükselteceğine kesin gözüyle bakılırken %70 olan piyasa beklentisine ne kadar yaklaşacağı ise bilinmiyor. Banka daha önceki enflasyon tahminleri revizyonlarında piyasa tahminlerinden oldukça düşük seviyeleri tercih etmişti.

Merkez Bankası ayrıca geçen hafta faize değil, kredi ve likidite yönetimi gibi makroihtiyati tedbirlere yönelmeyi sürdüreceğini belirterek politika faizini %14’te tutmuştu.

TCMB’nin net rezervleri 6 milyar dolar ile 2002’den beri en düşük seviyelerde seyrederken bankacılar swap hariç döviz rezervlerinin ise eksi 55 milyar dolar hesaplıyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Mevcut politika ile TL’nin her gün sınırlı değer kaybettiğini görüyoruz. Dövizde denge ancak TL’de sınırlı da olsa değer kaybı ile sağlanabiliyor. Yeni dış döviz kaynağı gelip gelmeyeceği hala piyasanın ana gündemi. Ekonomiye taze kaynak ihtiyacı tarihte olmadığı kadar yüksek. Yaz ayları nedeniyle turizm desteği de büyük” dedi.

FED’TEN 75 BAZ PAUN ARTIŞ BEKLENİYOR

Dolar, bu hafta Fed’den beklenen keskin faiz artırımı öncesinde destek bulurken yatırımcılar küresel ekonominin yavaşladığına işaret eden verilerin etkisiyle güvenli liman para birimlerine yöneldi.

Fed’in Çarşamba günü sona erecek para politikası toplantısından 75 baz puan faiz artırımına gideceği piyasalarda fiyatlanırken, vadeli kontratlar 100 baz puan faiz artırımına %9 olasılık veriyor.

Dünya genelinde açıklanan makroekonomik veriler, ekonomilerde durgunluk emarelerinin belirginleşmeye başladığını gösterirken, söz konusu veri akışı sonrası Fed’in Temmuz sonrasında izleyeceği para politikası adımlarına ilişkin belirsizlikler fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in bu hafta yüzde 80 ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışıyla yetineceği tahmin edilirken, Eylül toplantısında bankanın yüzde 51 ihtimalle 50 baz puan ve yüzde 40 ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışı yapılacağı öngörülüyor.

Diğer Haberler