EkonomiGenelKıbrısManşet

T&T: Ödemem, El-Sen: Keserim

El-Sen 92 milyona ulaşan borç nedeniyle Ercan'ın elektriğini keseceğini iddia etti

El-Sen 92 milyona ulaşan borç nedeniyle Ercan’ın elektriğini keseceğini iddia etti

92 MİLYON TL BORÇ

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) yönetimi, 675 TL borcu olan vatandaşın elektriğinin kesileceğini açıklarken, Ercan Havalimanı tartışmalı işletmecisi T&T’nin borcunu göz ardı etmesi, ortalığı karıştırdı. Bu gelişmeyle birlikte, aylardır ödeme yapmadığı için 92 milyon TL tutarında elektrik borcu biriken T&T şirketi, bir kez daha ülke gündeminin ilk sıralarına yükseldi. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen), Kıb-Tek yönetimini hedef alarak, “Ercan’da T&T Şirketi’ne kıyağa son!” başlığıyla bir bildiri yayınladı. El-Sen bildiride, “Siz kesmezseniz, Biz Keseriz!” dedi.

SON KEZ UYARIYORUZ

El-Sen Başkanı Ahmet Tuğcu, yazılı açıklamasında kendileriyle aynı görüşü savunan siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine, sendikalara ve vatandaşlara çağrı yaparak, cuma günü saat 11.00’de Meriç köyünün girişindeki Meriç Trafo Merkezi’nde olunmasını istedi. Borcu 675 TL olan vatandaşların elektriğinin anında kesildiğini ancak Kıb-Tek yönetiminin Emrullah Turanlı yönetimindeki T&T Şirketi’nin işletmecisi olduğu Ercan Havalimanı’nın elektriğine dokunmadığını savunan Tuğcu, “Kıb-Tek yönetimini halkın vicdanında yara açan bu adaletsizliğe son vermesi için son kez uyarıyoruz” dedi.

VATANDAŞ MERAKLA BEKLİYOR

Ülkede birçok kez ses getiren eylemler yapan El-Sen’in, Ercan’ın elektriğini kesip-kesemeyeceği sosyal medyada tartışılmaya başladı. GIYNIK web sitesinde yayınlanan haber sonrasında haberin altına yorum yapan vatandaşlar farklı kutuplara bölündü. Çoğunluk tahsil edilmeyen 92 milyonluk borç konusunda kızgınlığını saklamazken, önemli bir kısmı El-Sen’e destek de belirtti. Vatandaşların bir bölümü bayramın hemen öncesinde yapılacak bu eylemin T&T’nin borcunu ödemesini sağlayacağını belirtirken, bir bölümü, El-Sen’n blöf yaptığını, bir bölümü de hükümetin polis gücüyle kesintiye izin vermeyeceğini savunuyor. Bir bölümü ise “Borcu yapılandırıldığının” açıklanacağını ancak, hiçbir zaman ödenmeyeceğini iddia ediyor.

Diğer Haberler