DünyaEkonomiKıbrısManşetSiyasetToplumTürkiye

Türk Lirası enflasyon haftasına moralli başladı

Türk Lirası enflasyon oranının açıklanacağı haftaya moralli başladı. TL’deki kazanç %1’in üzerine çıkarken, öğle saatlerinde geri çekilmeler yaşanıyor.

Türk Lirası enflasyon oranının açıklanacağı haftaya moralli başladı. TL’deki kazanç %1’in üzerine çıkarken, öğle saatlerinde geri çekilmeler yaşanıyor.

Geçen hafta FED’in mart ayında faiz artışına işaret etmesiyle güçlenen ABD Doları etkisiyle 13.66’ya kadar yükselen dolar/TL, haftanın son gününde yeniden 13.50’lere dönmüştü. Dolar/TL, yeni haftanın ilk, ayın son gününde de düşüşünü sürdürüyor. Sabah saatlerinde 13.50’nin hemen üzerinde seyreden dolar/TL, piyasalarda işlemlerin artmasıyla birlikte düşüşünü %1’in üzerine taşıdı. Ancak, daha sonra yeniden hafif yükselişe geçti. Aynı şekilde 15 TL’nin altına inen Euro, öğle saatleri itibarıyla 15.05’e çıktı.

Türkiye piyasasında Kıbrıs saat ile 13.00 sıralarında dolar/TL dünkü kapanışa kıyasla %0.50 düşüşle 13.4614 seviyesinde, Euro/TL %0.45 düşüşle 15.0315 seviyesinde, sterlin/TL de %0.40 düşüşle 18.0929 TL seviyesinde hareket ediyordu.

KKTC döviz piyasasında da aynı dakikalarda dolar 13.50 TL’den, Euro 15.08 TL’den, sterlin de 18.14 TL’den satılıyordu. Piyasada ortalama döviz alış kurları ise dolarda 13.40 TL, Euro’da 14.97 TL, sterlin de 18.00 TL düzeyinde.

Dolar endeksi, sabah saatlerinde %0.15 oranında yükselişle 97.13 seviyesini gördü. Saat 13.00 itibarıyla Euro/dolar paritesi 1.1169 seviyesinde, sterlin/dolar paritesi 1.3442 seviyesinde, sterlin/Euro paritesi de 1.2035 seviyesinde hareket ediyordu.

Bugün 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi %23.47 seviyesinde, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi %22.24 seviyesinde bulunuyor.

OCAK ENFLASYONU PERŞEMBE GÜNÜ

Türkiye’de bugün açıklanan olan dördüncü çeyrek turizm gelirleri ile Aralık ayı dış ticaret verilerinin ardından haftanın geri kalanında yarın Markit IHS tarafından derlenen Ocak ayı İSO imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) ve Ocak ayı İstanbul Ticaret Odası (İTO) enflasyon verileri izlenecek. TÜİK’in Ocak ayı enflasyon verileri ise Perşembe günü açıklanacak.

TL’nin birikimli değer kayıpları, asgari ücret zammı ve artan enerji fiyatları ile Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Ocak ayında neredeyse 20 yılın zirvesi olan %46.68’e yükselmesi bekleniyor.

Enflasyonun Ocak ayında yapılan elektrik ve doğalgaz zamları ile asgari ücret artışın etkisiyle birkaç ay boyunca yükselişini koruyacağı tahmin ediliyor.

TCMB: KUR TAMAM SIRA ENFLASYONDA

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kurdaki sorunun çözüldüğünü sıranın enflasyona geldiğini belirtti. TCMB geçen hafta yayımladığı yılın ilk enflasyon raporunda 2022 yıl sonu için enflasyon tahminini %11.8’den %23.2’ye yükseltmişti.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen yılki kur krizinin ardından TL’deki değer kaybı sorunun çözüldüğünü, TCMB politikalarının tamamının “liralaşma” için kullanılacağını ve enflasyon ile de bu politikalar kapsamında düşürüleceğini söylemişti.

TCMB açıklamalarına rağmen piyasalarda ise enflasyon endişeleri devam ediyor.

KÜRESEL PİYASALARDA SON DURUM

Küresel piyasalara bakıldığında Asya borsaları veri gündeminin yoğun olduğu haftaya yükselişle başladı.

İngiltere Merkez Bankası’nın bu hafta faiz artırım kararı alması beklenirken ABD’de açıklanacak istihdam ve imalat PMI verilerinin karmaşık bir seyre işaret edeceği tahmin ediliyor.

Fed’den gelen sıkılaştırma yanlısı açıklamalar ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisinin 27 baz puan artarak %1.7’ye yükselmesine yol açtı.

Diğer Haberler