KıbrısManşet

Türk Lirası, faiz artışı sonrasında hafif çalkantılı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın piyasa beklentileri doğrultusunda 475 baz puan faiz artırımı sonrası sert bir şekilde gerileyen döviz kurları, bugün bu seviyelerin hafif üzerinde değerleniyor.  Faiz kararına kadar 7.70’lerde seyreden dolar/TL, 7.53 seviyelerine kadar çekilmişti

 

Bugüne 7.53 seviyelerinden başlayan dolar/TL, piyasaların yoğun şekilde çalışmaya başlamasıyla birlikte yükselişe geçti. Dolar kısa bir süreliğine 7,60’ın üzerine çıkarken Euro/TL yeniden 9 lira, sterlin de 10 TL seviyelerinin üzerini test etti. Ancak, daha sonra dolar 7.60’ın, Euro da 9 TL’nin hemen altına çekilirken, sterlin 10’un üzerinde kaldı.

Türkiye piyasasında öğle saatleri itibarıyla dolar/TL dünkü kapanışa kıyasla %0.50 artışla 7.5855 seviyesinde, Euro/TL %0.41 artışla 8.9990 ve sterlin/TL de %0.58 artışla 10.0710 seviyesinde işlem görüyordu.

KKTC serbest döviz piyasasında da öğle saatleri itibarıyla kurların dünkü kapanış değerlerinde sabit kaldığı dikkat çekti. Bugün dolar 7.63, Euro 9.05 ve sterlin de 10.13 TL’den satılıyor.

YABANCILAR FAİZ KARARINI OLUMLU KARŞILADI

Bu arada, TC Merkez Bankası’nın faiz artırımı yabancı yatırım kuruluşlarının raporlarına olumlu yansıdı.

JP Morgan tarafından hazırlanan raporda, Merkez Bankası’nın yeni başkanı Naci Ağbal’ın 475 baz puan faiz artırımı yaparak göreve ihtiyatlı ve kararlı bir başlangıç yaptığı belirtildi.

Rabobank tarafından hazırlanan raporda da faiz artışının TL’de carry iştahını artırabileceği yorumunda bulunuldu.  Societe Generale Gelişen Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen, “Piyasa aktörleri, TCMB Başkanı Ağbal’ın piyasaların beklentisi ile uyumlu bir faiz artırımı kararı alarak güçlü bir başlangıç yapmasından dolayı heyecanlı ve rahatlamış durumda.” dedi.

Commerzbank Kıdemli Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tatha Ghose ise faiz kararıyla ilgili, “Şunu söylemem gerekiyor ki verilen karar beklentiler dahilinde geldi. Bu uzun zamandır beklenen bir değişimdi.” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN RİSK PRİMİ DÜŞÜŞTE

Öte yandan, faiz artışı hamlesiyle birlikte Türkiye ekonomisinin risklerin azaldığına işaret eden 5 yıllık CDS’te 550 baz puandan başlayan düşüş 370 baz puanın altına kadar geriledi. Bugün 5 yıllık CDS, 370 puan seviyesinde. Bankacılar piyasadaki hareketler arasında CDS’teki düşüşe ayrı bir önem atfediyor. Ülke risk primindeki düşüşün Hazine’nin dolar cinsi borçlanması başta olmak üzere tüm fiyatlamalarda etkili olması nedeniyle 2 haftada 150 baz puan düşüşün önemine dikkat çekiyorlar.

Diğer Haberler