GenelKıbrısManşetSağlık

UMK tarafından geliştirilen “Nefese Dönüş Projesi” başladı

KKTC Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu ve Medi Foundation Bağımlılıklarla Mücadele Derneği ve onlarca sanatçı ve düşünürün işbirliği ile bağımlılıklar konusunda toplumsal farkındalığı ve duyarlılığı artırmak amacıyla geliştirilen “Nefese Dönüş-Rhythm Of Breath” Projesi başladı.

Sanatçı ve düşünürler, Abdullah Denizhan; Oya Yaşarcan Silbery; Dicle Özlüses; Görkem Müniroğlu; Derya Ulubatlı; Leman Cankat; Leman Yavaş; İzel Seylani; Ayça İnal; Tuğçe Doygunel; Mehmet Doğu Karaman; Gürgenç Korkmazel; Hikmet Uluçam; Nevin Ersoy; Layla Edward; Korhan Akbaytogan; Salih Sevindik; Mete Hatay; Mustafa Kofalı, Sedar Kavaz, İvan Lavranytev, Asya Akmandor; Nadir Aydin; İnan Taşcı; Peri Sualp; Hanife Tayyareci Tugberk Emirzade ve Kurtuluş Özgen’in destek verdiği “Nefese Dönüş-Rhythm Of Breath” Projesi’nin tanıtımı Cuma akşamı Lefkoşa Surlariçerisinde bulunan Mahmut Paşa Otopark’ın damında gerçekleştirildi.

Sanatçılar ve davetlilerin hazır bulunduğu gecede “Nefese Dönüş-Rhythm Of Breath” Projesi’nin amacı hedefleri anlatıldı.

HASAN KARAOKÇU

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu yaptığı konuşmada, çocukları, gençleri ve tüm toplumu her türlü bağımlılıkların risklerinden koruma adına amansız bir mücadele içerisinde olduklarını söyledi.

Bilimsel temelli eğitim ve önleme programlarının hayata geçirilmesi, tedavi ve rehabilitasyon kapasitesinin artırılması, yasal altyapının güçlendirilmesi, bilimsel veri tabanımızın en güçlü şekilde oluşturulması ve toplumsal bilinç ve farkındalık düzeyinin güçlendirilmesi adına son yıllarda çok güçlü adımlar attıklarına işaret eden Karaokçu, “6 kişilik bir ekiple, 6 kişilik ordu gibi çalıştık çocuklarımızın ve gençlerimizin bağımlılık girdabına sürüklenmemesi, sürüklenenlerin kurtarılıp yeniden topluma kazandırılması adına” dedi.

“Topluma kazandırdığımız onlarca çocuğumuz oldu. Ama bizi en fazla üzen, bağımlılıklar nedeniyle yaşadığı sıkıntılar sonucu nefesleri tükenerek hayatlarını kaybeden çocuklarımız ve gençlerimiz oldu” diyen Karaokçu, başka çocukların nefesinin tükenmemesi için, toplumsal duyarlılık ve farkındalığı yükseltme adına bu kez mücadelelerine destek veren çok değerli sanatçılarla omuz omuza verdiklerini belirtti.

“Nefese Dönüş Projesi” çerçevesinde çocuklara, gençlere ve ailelere çok güzel değerler katacak etkinlikler hazırlandığına işaret den Karaokçu, proje paydaşlarından Medi Foundation Bağımlılıklarla Mücadele Derneği’ne ve tüm sanatçılara teşekkürlerini sundu.

İSMET MEDİ KOLDAŞ

Medi Foundation Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Başkanı İsmet Medi Koldaş da yaptığı konuşmada, dernek olarak büyük farkındalık yaratacağına inandıkları “Nefese Dönüş-Rhythm Of Breath” Projesi’nin paydaşlarından biri olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nun çocukların, gençlerin ve toplumun geleceği adına çok başarılı çalışmalar yürütmekte olduğunu kaydeden Koldaş, “Nefese Dönüş-Rhythm Of Breath” Projesi’ni komisyonla işbirliği içerisinde hayata geçirmekten duyduğu memnuniyeti getirdi.
Koldaş, projeye katılan tüm sanatçılara da teşekkür etti.

Kreatör Abdullah Denizhan’ın projeyle ilgili olarak bilgi vermesinin ardından, Nefese Dönüş-Rhythm Of Breath” Projesi’ne destek veren sanatçılar görüş ve düşüncelerini dile getirdi. Arsından ise Serdar Kavaz ile İvan Lavranytev’in müzik dinletisi oldu.

Proje çerçevesinde ise Alağadi 2 Halk Plajı’nda Ogga Team Kıbrıs Amatör Balıkçılık grubunun desteğinde,eğitmenler Nevin Ersoy, Güler Taşdemir ve Şaman Davulu ile eşlik eden Gülsün Ersoy Çelikli’nin önderliğinde Nefes Terapisi ve Yoga etkinliği gerçekleştirildi.

GÜNÜN PROGRAMI

Tuğçe Doygunel: 09.00-10.00 Modern Dans Atölyesi. Kontenjan 10 kişi. Mekan- Sharpa
Ayça İnal: 10.30-11.30 Çocuklar için klasik bale min 6 yaş. kontenjan 7 kişi

Mekan Sharpa

11.45-12.45 Beden Perküsyonu Kontenjan 10 kişi Mekan- Sharpa
Leman Yavaş: 20.00-21.00 Flamenko Dans Atölyesi. 7-10 yaş, 10-15 yaş ve 15 yaş üzeri.
Kontenjan 15 kişi Mekan- Sharpa

Abdullah Denizhan: 18.00- 20.00 Malzemelerle Üç boyutlu kubbe yapımı.
Kontenjan 10 kişi Mekan – Dam.

İki hafta sürecek çalışmaların ardında 3 Temmuz Cumartesi akşamı performans ve sergi içeren gösterilerin sunumu yapılacak.

Diğer Haberler