DünyaKıbrısManşet

Üniversitelerimize ardı ardına darbeler

Ürdün, KKTC üniversitelerini “listesinden çıkardı”, Nijerya ülkeyi “tehlikeli” ilan etti

Ürdün, KKTC üniversitelerini “listesinden çıkardı”, Nijerya ülkeyi “tehlikeli” ilan etti.

Eğitim Bakanlığı verilerine göre 2022 yılı itibarıyla üniversitelerde kaydı görülen 110 bin öğrencinin yaklaşık 51 bini üçüncü ülke uyruklu

NİJERYA: KIBRIS’IN KUZEYİNE GİTMEYİNİZ

Nijerya Hükümeti, insan hakları ihlallerini gerekçe göstererek, Nijeryalılara Kıbrıs’ın kuzeyine seyahat etmemelerini tavsiye etti. Abuja merkezli “Peoples Gazette”de yer alan habere göre, Nijerya’daki Federal Hükümet bu konuda, insan hakları ihlallerini gerekçe gösterdi. Elde edilen bilgilere göre, Başkanlık Köşkü’nde düzenlenen haftalık bakanlar brifingi sırasında konuşan Diaspora Komisyonu Nijeryalılar Genel Müdürü Abike Dabiri-Erewa, “Kuzey Kıbrıs’a gitmeden önce iki kere düşünün. Orada Nijeryalılar için fazla bir şey yapamayız. Öğrencilerimiz her gün öldürülüyor” dedi. Dabiri-Erewa, sadece Türkiye’nin tanıdığı Kuzey Kıbrıs’ta öldürülen Nijeryalı öğrenciler için federal hükümetin adaleti takip etmesini sağlayacak mekanizmaların bulunmadığını belirtti.

NAPTIP: ÖĞRENCİLER KANDIRILIYOR

The Guardian’da yer alan bir haberde ise Türkiye merkezli bir insan hakları grubu ve Ulusal İnsan Ticaretini Yasaklama Ajansı (NAPTIP), çoğu kadın genç Nijeryalıların “eğitim bursları” vaadiyle Kuzey Kıbrıs’a “kaçırıldığı” uyarısında bulunduğu ifade edildi. NAPTIP, Nijerya ile Kıbrıs’ın kuzeyi arasında faaliyet gösterdiğine inanılan bir insan kaçakçılığı çetesinin, ülkedeki “zayıf eğitim sisteminden” yararlanarak genç bireylere var olmayan burs ve iş fırsatları vaat ettiğini öne sürülüyor. ‘Peoples Gazette’deki haberde, Diaspora Komisyonu Nijeryalılar Genel Müdürü Abike Dabiri-Erewa’nın söz konusu açıklamasını, NAPTIP’ın uyarısından bir ay sonra yaptığına dikkat çekti.

ÜRDÜN’DEN YÜKSEKÖĞRETİME DARBE

Ürdün’den gelen kötü haberi ise ayrıca Girne Amerikan Üniversitesi kurucularından olan DP Girne Milletvekili Serhat Akpınar verdi. Akpınar 22 Ağustos’ta sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda, Ürdün yükseköğretim kurumunun KKTC üniversitelerini listesinden çıkarma kararı aldığını bildirdi. Akpınar paylaşımında, “Ürdün’ün YÖK’ü tüm KKTC üniversitelerini listesinden çıkarma kararı aldı aynen Kuzey Irak’taki gibi. Güney Kıbrıs’ın girişimi ile Ürdün ve Kuzey Irak KKTC üniversitelerini tanımama kararı alıyorlarsa, konuyu acilen milletlerarası anlaşma gereği Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve YÖK’e aktarmalıyız” dedi. Akpınar, konunun yetkililer tarafından acilen görüşülmesi gerektiğini belirtirken, ilgili ülkelere “kısasa kısas” anlayışıyla yaptırım uygulanmasını da istedi.

Diğer Haberler