GenelKıbrısManşetSiyaset

Yabancılara Mülk Satışı Meclis’te

CTP’ye göre yeni tasarı yabancılara mülk satışını kolaylaştıracak

CTP’ye göre yeni tasarı yabancılara mülk satışını kolaylaştıracak

CTP Başkanı Tufan Erhürman, “Bir projenin %100’ü vatandaş olmayanlar tarafından alınırsa, 5 sene sonra bazı köylerde seçim sandığı kurulmayacak.”

“KKTC vatandaşlarına satış yapılması amaçlı kota konmalı, TC uyruklular diğer yabancılardan ayrılmamalı”

“BU İŞ OLMADI”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda dün yabancılara mülk satışı konusu tartışıldı. CTP Başkanı Tufan Erhürman, “Yabancılara mülk satışı” başlıklı konuşmasında, bir süredir komitenin gündeminde olan ve yabancılara mülk satışıyla ilgili düzenlemeyi içeren yasadaki değişiklik konusunu gündeme taşıdı. Ülkede toprak sahipliğinin, nüfus planlaması ve ekonomik kalkınma planlaması açısından önemli olduğunu dile getiren Erhürman, nüfusun, mülkiyetin ya da toprağın korunması hakkında hiçbir şey içermeyen bu düzenlemenin en iyi ihtimalle istatistiki verileri biraz daha iyi hale getirebilecek haline geldiğini kaydetti. Erhürman, “Bu iş olmadı, yanlış yere gidiyor” dedi.

BAZI KÖYLERE SEÇİM SANDIĞI

Tasarının, yabancıların mülk edinmesini, mevcut yasadan daha fazla kolaylaştıracağını savunan yapılan düzenlemeyle, projelerin %80’inin yabancı, %20’sinin KKTC ya da TC vatandaşı tarafından alınabilmesine imkân yaratıldığını hatırlattı. Erhürman, bunun, bir projenin %100’ünün KKTC vatandaşı olmayan kişiler tarafından alınmasına olanak tanıdığına dikkat çekerken, 5 sene sonra bazı köylerde seçim sandığı kurmaya gerek kalmayacağını dile getirdi. Tufan Erhürman yapılacak değişiklikle ilgili taleplerinin, belediye bazında %10 kota konması, minimum %30 KKTC vatandaşlarına satış kotası konması, TC vatandaşlarının yabancı uyruklu olmak açısından ayrılmaması olduğunu vurguladı.

OĞUZ: TOPRAK KONUSUNDA HASSASIZ

Yanıt vermek üzere söz alan İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, “Biz de ülkenin geleceğiyle ilgili gaileleri paylaşıyoruz” dedi. İdare olarak olayın tüm taraflarını göz önüne alarak hareket etmek durumunda olduklarını söyleyen Oğuz, %100 noktasına nasıl gelindiğini anlattı. Adım atarken dengeleri gözettiklerini ve konunun hala tartışıldığını ifade eden Oğuz, muhalefetin görüşlerine önem verdiklerini söyledi. Konuyu yeniden değerlendireceklerini kaydeden Oğuz, “Sektör sonsuz değil. Kaynak da sınırlı. Ülkenin tarım topraklarının korunmasıyla ilgili de hemfikiriz” dedi.

3 DAİRE SATIŞI YANLIŞ

CTP Milletvekili Ongun Talat da yerinden söz alarak, konut fiyatlarını aşağıya çekmek unsurunun hiçbir şekilde bu değişiklikte yer almadığını söyledi. Şu anda Türkiye yurttaşlarına 3 dairenin önü açılırsa daha sonra bu işler sarpa sardığında bunun iktidarın geri alamayacağı bir hale gelebileceğini ifade eden Talat, “Neden bu kararı geçici bir karar olarak almıyoruz?” diye sordu. Sektörlerden gelen talep doğrultusunda gerekli düzenlemeleri yaptıklarını ifade eden Bakan Oğuz ise komitede tüm taleplerin görüşülebileceğini dile getirdi.

Diğer Haberler