<
KıbrısManşet

Yenal Senin: “Kurumlara sahip çıkmak toplumun varlığı açısından son derece önemlidir”

HP Genel Başkan Vekili Yenal Senin, HP’nin göreve geldiği günden itibaren yalnızca bakanlıklarda değil, diğer kurum ve kuruluşlarda da iyi yönetim, eşit ve adil uygulamayı misyon edindiğini belirterek, "Kurumlarımız Kıbrıs Türk toplumunun varlığı açısından son derece önemlidir dedi


Halkın Partisi (HP) Genel Başkan Vekili Yenal Senin, HP’nin göreve geldiği günden itibaren yalnızca bakanlıklarda değil, diğer kurum ve kuruluşlarda da iyi yönetim, eşit ve adil uygulamayı misyon edindiğini belirtti.

Bugün aldığı bir rapordan bahseden Senin, “Rapora göre, Kıbrıs Vakıflar Bankası son 2 yılda brüt karını yüzde 380 arttırmış, ‘Donuk Krediler’ diye adlandırılan alacakların bazılarında başarıya ulaşılıp belirli oranda tahsilat sağlanmış, yüksek kira bedellerinden dolayı zarar eden şubeler kapatılmış, Banka kendi adına,kendi malı olacak yeni bir bina inşaası için fizibilite çalışmasını tamamlamıştır” dedi.

Banka içinde yıllarca görev ifa etmeyen, disiplin suçu işleyen kişiler üzerinde sendika ile ortak karar alarak cezai yaptırımlar uygulandığını belirten Senin, “Yapılan iç münhaller şeffaflık ilkesi üzerinden hareket edilmiş hiçbir itiraz olmamıştır. Sadece 5 sözleşmeli personel alı konusunda HP’li üyeler şerh koymuştur” ifadelerini kullandı.

Cari giderlerin azaltıldığını, sakıncalı görülen kredilere onay verilmediğini ve bankaya külfet olan özel sözleşmelerin sonlandırıldığı söyleyen Senin, “İşin özü sadece Halkın Partisi üyelerinin katkısı ile değil dönemin koalisyon ortağımız tarafından atanan üyeler, Genel Müdür ve yardımcıları ile bir uyum yakalanmış, iyi yönetimi hesap verebilir bir yapıyı hedefe koymuşlardır. Kurumlarımız Kıbrıs Türk Toplumunun varlığı açısından son derece önemlidir. Bunlara sahip çıkmak bizim görevimizdir”diyerek, bu bağlamda yaklaşık 2 yıldır bu görevi ifa eden tüm Yönetim Kurulu üyelerine teşekkürlerini iletti.

Diğer Haberler