DünyaKıbrısManşetSiyasetToplum

Yunanistan yine NATO’nun 30 Ağustos Zafer Bayramı paylaşımını şikayet etti

Yunanistan, NATO’nun 30 Ağustos Zafer Bayramı paylaşımını şikayet etti. Paylaşımda Türkçe “Zafer Bayramınız kutlu olsun” ifadelerine yer verilmişti.

LANDCOM, Buca’daki Orgeneral Vecihi Akın Kışlası’nda 2012’de faaliyet göstermeye başlamıştı.

NATO Müttefik Kara Komutanlığı’nın (LANDCOM), 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Türkiye’yi kutlaması, Yunanistan’dan tepki topladı.

Merkezi İzmir’in Buca ilçesinde yer alan LANDCOM’un gönderisinin devamında, “Bu özel günde bize ev sahipliği yaptığı için Türkiye’ye şükranlarımızı ifade etmek istiyoruz” dendi.

Gönderide, Türkiye’nin 1952’de NATO’ya katıldığından beri birçok operasyonda yer alarak büyük profesyonellik gösterdiği de belirtildi.

Paylaşıma tepki gösteren Yunanistan’ın NATO Daimi Temsilcisi Yannis Miltiadis Nicolaidis ise diplomatik şikayette bulundu. Nicolaidis, Türk Silahlı Kuvvetleri Günü’nün müttefik bir ülkeye karşı kazanılan bir zafer günüyle ilişkilendirilmesinin “kabul edilemez” olduğunu savundu.

LANDCOM geçen yıl da 30 Ağustos’ta benzer bir paylaşım yapmış ama Atina yönetiminin eleştirileri üzerine gönderi sosyal medya hesaplarından silinmişti.

Türkiye de mesajın silinmesine tepki göstermiş, bunun üzerine LANDCOM, 1 Eylül’de yeni bir kutlama mesajı paylaşmıştı.

Diğer Haberler

Göz Atın
Kapalı