KıbrısManşetToplum

Zeytin Festivali başlıyor

Girne Belediyesi Zeytin Festivali, 7-11 Ekim tarihleri arasında Zeytinlik Köy Meydanı’nda başlıyor

ZEYTİN FESTİVALİ, 7 EKİM CUMA GÜNÜ BAŞLIYOR

Girne Belediyesi Zeytin Festivali, 7-11 Ekim tarihleri arasında Zeytinlik Köy Meydanı’nda başlıyor.

Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, bu yıl 21’ncisi düzenlenecek festivalde, her yıl olduğu gibi bu yıl yine festivalde zeytin ve zeytincilik konusunda bilimsel sunum ve seminerler, edebiyat söyleşileri, ülke sanatçılarının konser ve dinletileri, yöresel ve modern dans gösterileri yapılacağını ifade eden Güngördü, yiyecek-içecek, zeytin ve ürünleri, el sanatları, kültürel-sanatsal birçok ürünün sergi ve satışının yapılacak.

Festivalde ayrıca Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması Altın Zeytin Mizah Hizmet Ödül Töreni de gerçekleşecek.

Karikatür ve Zeytin Mizah Şenliği Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verilecek.

7 Ekim Cuma akşamı kortej yürüyüşüyle başlayacak festivale bu yıl Türkiye’den 13 belediyenin ekipleriyle ve Avrupa’dan 1 Belediye Başkanının katılacağını dile getiren Güngördü, festivalinin bu yıl da birçok kültürel, sanatsal, sportif etkinliğe, konserler ve yarışmalara ev sahipliği yapacağını kaydetti.

 

Zeytinlik köy meydanında 60 stant kuruluyor

Zeytinlik köy meydanında kurulacak yaklaşık 60 stantta ise zeytin ve yan ürünleri yanında Kıbrıs Türk kültürü, el sanatları ve mutfağına has ürünlerin satışının yapılacağını ifade edildi.

Güngördü; Festival Kapsamında bu yıl Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği işbirliğinde, 11’incisi düzenlenen ve 45 ülkeden çizerin katıldığı, Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması ve Zeytin Mizah Şenliğinde dereceye girenlere de ödüllerinin verileceğini belirtti.

Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği işbirliğinde Zeytinlikli yazar Ali Nesim anısına düzenlenen Şairler ve Yazarlar buluşmasının da festivalde yeniden yer alacağını anımsattı.

Festival boyunca zeytinlik köyünde, birçok yerel sanatçının sahne alacağını ifade eden Güngördü, köy meydanındaki etkinliklerin, SOS Konseriyle 11 Ekim akşamı tamamlanacağını ardından, 12 Ekim’de Girne Amfi Tiyatro’da Kolpa Grubunun konserinin yer alacağını söyledi.

Diğer Haberler