DünyaManşet

Dünyanın en büyük evden çalışma deneyimi

Dünya çapında ilk kez bu çapta bir deneyim oluşturdu.

Çin’de koronavirüs salgını yüzünden milyonlarca kişinin evlerinden çalışmak zorunda kalması, dünya çapında ilk kez bu çapta bir deneyim oluşturdu.

Çin’de en az 17 bin 205, başka ülkelerde 171 kişiye bulaşan, biri hariç hepsi Çin’de olmak üzere en az 361 can alan yeni tür koronavirüs, Asya’nın dev ekonomisini de değiştiriyor.

Salgının merkezi Vuhan karantina yüzünden hayalet şehre dönerken, ülke çapında on binlerce fabrika, işyeri, dükkan, otel ve restoran kapılarını kapattı.

Salgın yüzünden milyonlarca Çinli evlerinden çalışmaya başladı.

“EVDEN ÇALIŞMAK ZORUNLULUKTUR”

Çin’de dünyanın en büyük evden çalışma deneyiminin yaşanmakta olduğuna dikkat çeken Bloomberg, ‘evden çalışmak artık ayrıcalık değil, zorunluluk’ yorumunu getirdi.

On binlerce fabrika, işyeri, dükkan, otel ve restoranın kapalı olduğu yerleşim merkezleri, insanlar evlerinde oturduğu ve sokaklara çıkmadığı için ‘hayalet şehir’ görünümünde.

3 Şubat itibarıyla piyasalar açılsa da, birçok yerde Çin yeniyılı tatili 10 Şubat’a kadar uzatıldı.

Evden de olsa işlerini sürdürmeye çalışan şirketler, müşterilerle görüşmeleri ve toplantıları, online platformlar üzerinden organize etmeye çalışıyor.

Şangay’da 400 kişinin çalıştığı bir reklam ajansını yöneten Alvin Foo, salgın vesilesiyle bu kadar büyük ölçekte insanın evden çalışmasını adeta bir deney gibi tecrübe ettiklerini belirtti.

Beyin fırtınasından yaratıcılık çıkarmak gereken bir sektörde birlikte çalışamamanın zor olduğuna dikkat çeken Foo, görüntülü konuşma uygulamaları ve telefon görüşmeleriyle işleri sürdürmeye çalıştıklarını anlattı.

Şangay’da bir spor salonu sahibi olan Fenix Chen, müşterilerine video göndererek evlerinde egzersiz yapmaları için öneriler sunduğunu belirtti.

Finans, sigorta, lojistik ve hukuk alanlarında çalışan beyaz yakalıların bir kısmı için evden çalışmak mümkün.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu