Güney KıbrısKıbrısManşet

Güney Kıbrıs 1 Ağustos’tan itibaren tedbirleri sıklaştırıyor

Kıbrıs Haber Ajansı'nın haberine göre, Rum hükümeti 1 Ağustos’tan itibaren ücretsiz hızlı test uygulamasını sonlandırmayı, pek çok tesiste geniş çapta uygulanan SafePass uygulamasını da daha küçük tesis ve iş yerlerine yaymayı düşündüğü belirtiliyor.


Kıbrıs Haber Ajansı’nın haberine göre, Rum hükümeti 1 Ağustos’tan itibaren ücretsiz hızlı test uygulamasını sonlandırmayı, pek çok tesiste geniş çapta uygulanan SafePass uygulamasını da daha küçük tesis ve iş yerlerine yaymayı düşündüğü belirtiliyor.

Rum Sağlık Bakanı’nın yarın konuyu Bakanlar Kuruluna getirerek küçük işletmeler de dahil pek çok alanda SafePass’ın zorunlu olarak kullanıma girmesini inceleyeceği bildirildi.

Tek haneli alanlarda da SafePass gösterilmesi senaryosu ile ilgili talimatın 1 Ağustos’tan itibaren daha küçük işletmeler ve mini market içinde geçerli olması bekleniyor. Mevcut talimatlara göre 20 kişiden fazla kalabalık olan alanlarda SafePass gösterilmesi zorunlu…

Yarınki toplantıda 12 yaş üzeri çocukların aşılanmasının onaylanması konusu da masaya yatırılacak.

Rum Bilimsel Danışma Heyetinin belli bir bölümü bu konuda tereddütlü olsa da hükümet, 12 yaş üzerindeki çocukların aşılanmasının onaylamasına olumlu bakıyor.

Rum hükümeti yarın Bakanlar Kurulu’nda ayrıca yaşlıların kaldığı huzur evlerinde çalışan personelin her 48 saatte bir PCR testi yaptırma zorunluluğunu da gündeme getirecek.

Şimdiye kadar geçerli olan tedbirlerin 31 Temmuz’da sona ermesi bekleniyor.

Diğer Haberler