DünyaManşetSiyasetToplum

İsrail şarkı sözleri sansürlenirse Eurovision’dan çekilmeyi düşünüyor!

Eurovision Şarkı Yarışması’nın siyasi mesajlarla ilgili kurallarına rağmen, Eden Golan’ın şarkısı Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırıya gönderme yapıyor gibi görünüyor.

İsrail, organizatörlerin 2024 yarışmasına katılacakları şarkıyı sansürlemeye çalışması halinde Eurovision Şarkı Yarışması’ndan çekilme tehdidinde bulundu.

Bu ay ülkenin temsilcisi olarak açıklanan Eden Golan’ın mayısta İsveç’in Malmö kentinde düzenlenecek yarışmada “October Rain” adlı şarkıyı seslendirmesi bekleniyordu.

Ancak Israel Hayom gazetesinin haberine göre, sızan şarkı sözlerinin Hamas’ın 7 Ekim saldırısına gönderme yaptığını göstermesi üzerine tartışma çıktı.

Her yıl yapılan organizasyonu düzenleyen Avrupa Yayın Birliği (EBU), şarkı yarışmasını siyasi olmayan bir etkinlik diye tanımlıyor ve bu kuralı çiğneyen yarışmacıları diskalifiye etme hakkını saklı tutuyor.

İsrail, şarkı sözlerinin onaylanmaması halinde bu yıl yarışmaya katılmayacağını açıkladı. Şarkı halihazırda EBU tarafından inceleniyor.

İsrail’in katılımına sponsor olan ulusal yayın kuruluşu KAN’dan bir kaynak Reuters’a yaptığı açıklamada sızdırılan şarkı sözlerinin doğru olduğunu teyit etti.

Bir sözcü, “EBU halihazırda şarkı sözlerini inceleme sürecinde ve bu süreç nihai bir karar alınana kadar EBU’yla yayıncı arasında gizli kalacak” dedi.

Bir şarkı herhangi bir nedenle kabul edilemez bulunursa, yayıncılara yeni bir şarkı ya da yeni sözler sunma fırsatı verilir.

İsrail’in yayın kuruluşu KAN, şarkılarını değiştirmeye yönelik her türlü girişimi reddedeceklerini söyledi.

KAN’dan yapılan açıklamada, “İsrail Yayın Kurumu’nun söz konusu şarkıyı değiştirmek gibi bir niyeti olmadığı unutulmamalı” dendi.

Bu, Avrupa Yayın Birliği tarafından onaylanmaması halinde İsrail’in gelecek mayısta İsveç’te düzenlenecek yarışmaya katılamayacağı anlamına geliyor.

İsrail’de doğan ancak Rusya’da büyüyen Golan’ın yarışmaya katılması halinde İsrail yarışmada 46’ıncı kez temsil edilmiş olacak. İsrail 1973’te katıldığı yarışmanın tarihindeki ilk Avrupa dışı katılımcı olmuştu.

Geçmiş yıllarda EBU, ülkeleri şarkı sözlerini değiştirmeye zorlamıştı. 2009’da Gürcistan, şarkısının dönemin Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e gönderme yaptığı gerekçesiyle reddedilmesinin ardından yarışmadan çekilmişti.

Yarışma, İsrail’in Gazze’de süregelen askeri harekatı nedeniyle artan boykot çağrılarıyla karşı karşıya kalıyor.

Geçen ay İzlanda Besteciler ve Söz Yazarları Birliği yaptığı açıklamada İsrail’in “neşe ve iyimserlikle nitelenen” bir etkinliğe katılımının askeri eylemleriyle bağdaşmayacağını söyleyerek İsrail’in yarışmadan uzaklaştırılması çağrısında bulunmuştu.

Birlik, İsrail’in diskalifiye edilmemesi halinde İzlanda’nın yarışmaya katılmasına karşı çıkacağını belirtmişti. Aynı yönde çağrıda bulunan bir dilekçe 10 binden fazla imza toplamıştı.

İsveç, Finlandiya ve Danimarka gibi diğer ülkeler de İsrai’in yarışmaya alınmaması çağrısında bulundu.

Boykot çağrılarına yanıt veren EBU geçen ay şu açıklamayı yapmıştı:

“Eurovision Şarkı Yarışması hâlâ dünya çapındaki izleyicileri müzik aracılığıyla birleştiren, siyasi olmayan bir etkinlik”

ŞARKI SÖZLERİ:

“Tarih yazarları

Benimle kal

Gözlerimin içine bak ve göreceksin

İnsanlar gider ama asla veda etmezler

 

Birisi bu gece ayı çaldı

Işığımı aldı

Her şey siyah ve beyaz

Sana bunu söyleyen aptal kim?

O çocuklar ağlamaz

 

Saatler ve saatler ve çiçekler

Hayat korkaklar için bir oyun değil

Zaman neden çılgına dönüyor?

 

Her gün aklımı kaybediyorum

Bu gizemli yolculuğa tutunmak

Fırtınayla dans etmek

Saklayacak hiçbir şeyimiz yok

Beni eve götür

 

Dünyayı geride bırakmak

Ve sana söz veriyorum bir daha asla

Ekim yağmurundan hala ıslağım

Ekim yağmuru

 

Fantezide yaşa

Ecstasy’de

Her şey olması gerektiği gibi

Biz öleceğiz ama aşk asla ölmeyecek

 

Saatler ve saatler ve çiçekler

Hayat korkaklar için bir oyun değil

Zaman neden çılgına dönüyor?

 

Her gün aklımı kaybediyorum

Bu gizemli yolculuğa tutunmak

Fırtınayla dans etmek

Saklayacak hiçbir şeyimiz yok

Beni eve götür

 

Ve dünyayı geride bırak

Ve sana söz veriyorum bir daha asla

Ekim yağmurundan hala ıslağım

Ekim yağmuru

Ekim yağmuru

 

(Αυτό το κομμάτι είναι στα Εβραϊκά)

Nefes alacak hava kalmadı

Hiçbir yer yok, her gün orada değilim

Hepsi birer birer iyi çocuklar”

Diğer Haberler