GenelKıbrısManşet

Kanber: “Devlet elini esnafın yakasından çekecek”

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, katıldığı programda esnafın durumuna dair açıklamalarda bulundu.

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, katıldığı programda esnafın durumuna dair açıklamalarda bulundu.

Pandemi dönemindeki durumdan dolayı esnafların uğruna ömür harcadıkları dükkanlarını bile kapatmak zorunda kaldıklarını söyleyen Kanber; “bunun nasıl geri dönüşü olacak?”diye sordu.

Devletin bu dönemde esnafa daha hoşgörülü davranması gerektiğini belirten Kanber, 17 aylık pandemi döneminde geçinebilmek için esnafın belkide 10 yıllık birikimini harcadığına dikkat çekti.

Borçların ve faizlerin düzenlenmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını da dile getiren Kanber konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlar bir ömür veriyor iş yerlerine.30 yıllık esnaflar dükkanlarını kapattı. Nasıl geri dönüşü olacak bunun? Turizm sektöründe binlerce kişi işten çıkarıldı. Evet çarşı açık. Ama bu ülke sadece turistle de dönmüyor. Bu ülkedeki nüfusla da bir ekonomi var. E o nüfusunda çoğu gitti. Çarkı döndürebilmek için mutlaka devlet esnafın yakasından elini çekecek. Belli bir zaman dilimi hoşgörülü davranacak. Esnafın birsürü borcu var ve kat kat artıyor. Faize biniyor. 2 yıl üst üste katlanan faizi nasıl ödeyecekler? Faiz yasası ve sözleşmeler yasası hazırlıyoruz. Meclis’e götürüp faizlerin dengelenmesi, düşürülmesi ve devlet tarafından sübvanse edilmesini istiyoruz. Çünkü biz bu işin içinden çıkamıyoruz.Özel sektör işin içinden çıkamazsa devlet hiç çıkamaz.

Diğer Haberler

Göz Atın
Kapalı