EkonomiGenelKıbrısManşet

KKTC Merkez Bankası, TL cinsi işlemlerde kredi kartı faiz oranı ve gecikme faiz oranını yükseltti 

KKTC Merkez Bankası 30 Eylül 2021 tarihinde açıkladığı bir kararla Türk Lirası cinsi işlemlerde kredi kartı faiz oranı ile gecikme faiz oranını 0.06 puan yükseltti.  

KKTC Merkez Bankası 30 Eylül 2021 tarihinde açıkladığı bir kararla Türk Lirası cinsi işlemlerde kredi kartı faiz oranı ile gecikme faiz oranını 0.06 puan yükseltti.  

Yeni kararla, Türk Lirası cinsi işlemlerde 1 Nisan 2021’den beri %2.54 oranında uygulanan azami faiz oranı Aralık 2021 sonuna kadar %2.60’a, TL gecikme faiz oranı da %3.04’ten %3.10’a çıkarıldı. 

Böylece, Mart 2020’den Ocak 2021’e kadarki sürede TL cinsi işlemlerde beri %1 oranında uygulanan azami faiz oranı dokuz ay içinde 160 baz puan artmış oldu. TL gecikme faiz oranındaki artış da aynı oranda saptandı. 

KKTC Merkez Bankası, döviz cinsi kredi kartı oranlarında ise değişiklik yapılmadı. Açıklanan karara göre, döviz cinsi kredi kartı işlemlerinde ise faiz oranı %1.09, döviz gecikme faiz oranı ise %1.59 oranlarında uygulanacak. 

KKTCMB, 58/2014 Sayılı “Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası” kapsamında, üç ayda bir kredi kartı işlemlerinin azami aylık akdi ve azami aylık gecikme faiz oranlarını belirliyor. 

PANDEMİ DÖNEMİNDE DÜŞMÜŞTÜ 

KKTC Merkez Bankası, Nisan 2020’de COVID-19 salgını nedeniyle hükümetin aldığı ekonomik kararlara uyarak kredi kartı faizlerini indirmişti. Alınan kararla TL cinsi işlemlerde faiz oranları 1.35 puan, döviz cinsi işlemlerin faiz oranları ise 0.46 puan düşürülmüştü. 

KKTC Merkez’in Temmuz-Eylül ve Ekim-Aralık üç aylık dönemleri için açıkladığı rakamlar Nisan-Haziran dönemi ile aynı oranda kalırken, Ocak 2021’den itibaren sürekli olarak artıyor. 

Kredi kartı azami aylık akdi faiz oranları KKTC’de ilk kez 2 Ocak 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak uygulamaya girmişti. Resmi Gazete’de yayımlanan oranlar KKTC Merkez Bankası yönetimi tarafından belirlenip kamuoyuna ilan ediliyor. 

Türk Lirası’ndaki astronomik değer kayıpları, yükselen enflasyon ve pandemi dolayısıyla düşen gelirlerle zor günler yaşayan ve kredi kartlarıyla ayakta durmaya çalışan aile ekonomileri yeni faiz oranlarıyla biraz daha zora girecek. 

KKTC Merkez Bankası verilerine göre vatandaşın kredi kartı borçları her geçen ay biraz daha artıyor. Bankanın Risk Merkezi verilerine göre Haziran 2021 sonu itibarıyla vatandaşların kredi kartı borcu 824 milyon TL civarında bulunuyordu. Bu miktarın içinde ödenemeyip mahkemelik olan borçlar (tahsili gecikmiş alacaklar) 41,4 milyon TL düzeyindeydi. 

KKTC Merkez Bankası, Haziran ayından bu yana “Risk Merkezi” verilerini yayınlamaktan vazgeçtiği için son üç ayın verileri öğrenilemedi. 

Diğer Haberler